Úvod: Výkony v intervenční kardiologii jsou až ve 30 % limitovány velmi komplexní anatomií intervenované tepny. Standardní techniky neumožňují efektivní provedení plánované PCI, resp. u elektivních výkonů a postižení více tepen je nutno provést konverzi na kardiochirurgickou revaskularizaci.
Cíl práce: Ověřit efektivitu magnetické navigace u plánovaných angioplastik koronárních tepen s komplexní anatomií
Metodika: Po provedení selektivní koronarografie standardním způsobem byla provedena rekonstrukce tepen ze 2 projekcí s diferencí minim. 40 stupňů. U 5 pacientů byla provedena kompletní 3D rekonstrukce cílové tepny za použití nového softwaru (PAEION, Haifa, Izrael) s možností intraluminálního zobrazení (obr.č.1).
Výsledky: V souboru 11 nemocných indikovaných k PCI byl dálkově zaveden ultratenký vodič s magnetickým sensorem do cílového segmentu u 9 (82 %) a provedena úspěšná PCI.
Závěr: Magnetická navigace umožňuje zvýšit efektivitu prováděných intervencí zejména u nemocných s komplikovanou anatomií cílové tepny. Významnou zobrazovací modalitu představuje kompletní 3D intraluminální rekonstrukce tepny, která může zvýšit úspěšnost a bezpečnost prováděných intervenčních výkonů. Pro průkaz efektivity a definitivní zhodnocení přínosu MN bude třeba provést řadu prospektivních randomizovaných studií, které mohou odpovědět na otázku, zda je MN v oblasti intervenční kardiologie stejně efektivní jako v oblasti elektrofyziologie.
Název obrázku: Navigant a 3 D intraluminální rekonstrukce tepny