Primární (idiopatická, traumatická) hluboká žilní trombóza horní končetiny je řídce se vyskytující onemocnění (2 na 100 000 obyvatel za rok), vzniklé po usilovné námaze příslušné končetiny. Jedná se o trombózu axillo-subclaviálního žilního systému, jejíž patogeneze je vysvětlována mikrotraumatem intimy a následnou aktivací koagulační kaskády. K cévnímu poranění dochází nejčastěji nadměrnou abdukcí a zevní rotací s následným stlačením v. subclavia mezi klíční kost a první žebro. Na rozdíl od trombózy sekundární nejsou přítomny predisponující faktory jako centrální žilní katetr, pacemaker, rakovina a další.
V kazuistice uvádíme případ doposud zdravého 19-letého muže, který přišel pro 3 dny trvající bolest pravého ramene, doprovázenou progredujícím otokem celé končetiny. Pacient se intenzivně věnuje kick-boxu, absolvuje 4 tréninky týdně a den před vznikem otoku strávil 8 hodin tapetováním. Neužívá žádná anabolika, drogy, alkohol nepije, nekouří. Dušnost, pleurální bolest, hemoptýzu neguje. Laboratorně bez deficitu proteinu C a S, bez APC rezistence, hladina antitrombinu III, fibrinogenu v normě, mírná elevace homocysteinu. DUS prokázalo akutní trombózu v oblasti v. subclavia l. dx. Na CT hrudníku tromboza v. subclavia, v. axillaris a v. brachialis.
3-6% plicních embolií má zdroj v žilním systému HK, u ¼ pacientů s Paget-Schroetterovým syndromem je během následujícího roku diagnostikován plicní karcinom či lymphom. K dalším komplikacím patří syndrom horní duté žíly a perzistující bolestivé otoky. V tomto směru bude nemocný dále sledován.