PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

TORSADE DE POINTES NA NEUROLOGICKÉ JIP
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 164

Flašík J.1, Hrčková  Y.2, Táborský M.1

1 I. interní klinika - kardiologická, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc, 2 I. Interní klinika - kardiologická, Fakultní nemocnice Olomouc, Olomouc


Úvod: Následující kazuistika popisuje běhy polymorfních komorových tachykardií typu Torsade de pointes (TdP) u pacientky po cévní mozkové příhodě.

Popis případu: Pacientka byla hospitalizována pro akutní ischemickou CMP v povodí a.cerebri media vlevo řešenou trombectomii a trombolýzou. Pro přetrvávající psychomotorický neklid tlumena Dexdorem (dexmedetomidine). Následně v průběhu hospitalizace dochází k opakovaným běhům nesetrvalých komorových tachykardií, které jsou relativně dobře hemodynamicky tolerované.

Při EKG monitoraci je základním rytmem perzistující fibrilace síní (FS), v daném časovém úseku o průměrné tepové frekvenci (TF) 60/min., s komorovou ektopickou aktivitou místy až charakteru R na T. QT, resp. QTc interval (při FS) se průměrně pohyboval na úrovni 520ms, resp. 530ms. Nejdelší TdP dosahovala trvání 20s o TF 200/min. se spontánní terminací bez nutnosti defibrilace.
Laboratorně pouze nález relativní hypokalemie (3,5mmol/l). Při revizi podávané medikace se dexmedetomidine jevil jako jediný potenciální trigger prodloužení QTc intervalu.

Na naše doporučení byla povedena substituce kalia, parenterální podání MgSo4 a výměna Dexdoru za propofol, jelikož nutnost tlumení u pacientky i nadále přetrvávala. V dalším průběhu hospitalizace poté dochází k vymizení TdP a normalizaci QTc intervalu.

Závěr: Ačkoliv je dexmedetomidine kategorizovaný jako látka s nízkým rizikem prodloužení QTc intervalu, jsou dohledatelné vzácné kazuistiky popisující jeho prodloužení, někdy i s následným rozvojem TdP.