Úvod: popis případu 75-letého pacienta s infekční endokarditidou postihující implantabilní elektronické přístroje (CIED-IE), komplikovanou výskytem spondylodiscitidy bederní páteře a migrujících artritid.
Kazuistika: 75-letý imununosuprimovaný pacient s nemocniční zástavou oběhu (IHCA), následně implantovaným kardioverter-defibrilátorem v sekundární prevenci náhlé srdeční smrti. Další průběh pobytu komplikován výskytem migrujících artritid a spondylodiscitidou bederní páteře. Léčba empiricky a posléze i cíleně dle kultivace antibiotiky, mikrobiální agens Pseudomonas aeruginosa. Pro přetrvávající zánětlivou aktivitu provedena transtorakální echokardiografie a vysloveno podezření na infekční endokarditidu na defibrilační elektrodě (CIED-IE),dále potvrzena jícnovou echokardiografií. Provedena explantace stimulačního systému a pokračováno v dlouhodobé antibiotické léčbě cíleně dle kultivace z elektrody a hemokultur, stejné mikrobiální agens Pseudomonas aeruginosa.
Diskuze a závěr: kazuistika výstižně poukazuje na rizikové faktory infekční endokarditidy spojené s implantací elektronických přístrojů. Infekční endokarditida se často manifestuje muskuloskeletálními příznaky, jako jsou artralgie,myalgie, bolesti zad, nezřídka pak výskytem spondylodiscitidy. Koincidence obou onemocnění je relativně vzácná a prvotní příčinu bývá obtížné určit.