VIEW AN ABSTRACT

DNA ZLOMY U PACIENTŮ PODSTUPUJÍCÍCH ELEKTRICKOU KARDIOVERZI
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Presentation - doctors , Number in the programme: 591

Zdráhal P.1, Hazuková  R.1, Řezáčová  M.2, Havelek R.2, Zadák Z.3, Šidová V.4, Čermáková  E.5, Hutyra  M.1, Pleskot M.6, Táborský M.1

1 Fakultní nemocnice Olomouc, I. interní klinika - kardiologická, Olomouc, 2 Lékařská fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova, Ústav lékařské biochemie, Hradec Králové, 3 Fakultní nemocnice Hradec Králové, III. Interní gerontometabolická klinika, Hradec Králové, 4 Fakultní nemocnice Olomouc, Ústav Imunologie, Olomouc, 5 Lékařská fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova, Ústav lékařské biofyziky, Hradec Králové, 6 Profi-Kardio s.r.o, Ambulance Kardiologie a Vnitřního lékařství, Hořice v Podkrkonoší


ÚVOD: DNA je stěžejní biopolymer pro přežití a funkci živých organismů. DNA soustavně narušují biologické, chemické i fyzikální faktory. Nejvážnějším poškozením DNA jsou dvouvláknové zlomy (DSBs). Markerem DSBs je fosforylovaný histon H2AX (γH2AX) důležitý pro iniciaci reparace DNA. Vysoká koncentrace γH2AX v buněčném jádře indikuje těžké poškození DNA a vede k apoptóze.
CÍL: Ověřit výskyt DSBs u pacientů po elektrické kardioverzi (EKV).
METODIKA: Monocentrická, prospektivní, kontrolovaná studie na souboru konsekutivních pacientů s fibrilací nebo flutterem síní. Vyloučeni jsou pacienti se strukturním onemocněním srdce, srdečním selháním, onkologickým onemocněním, pacienti po operaci v celkové anestezii (CA) a expozici ionizujícímu záření (obojí ‹1 týden před EKV). EKV je prováděna v CA (Propofol). Od každého pacienta jsou získány 3 vzorky krve (před EKV, 30 a 60 min po EKV). Kontrolní skupinou jsou zdraví dobrovolníci. DSBs jsou detekovány v jádrech lymfocytů imunofluorescenčním značením γH2AX a následnou flow-cytometrií.
VÝSLEDKY: Prezentujeme výsledky pilotních 9 pacientů (66,7% muži,věk 65,2 +/-6,9;max-min 55-80 let), ejekční frakce levé komory (EFLK 55,9+/-4,5%;max-min 60-50%), velikost levé síně (LSd=45,1+/-4,5mm;max-min 52-40mm). Signifikantní vzestup γH2AX byl zaznamenán ve 30. minutě po EKV (medián se zvýšil z 1314,0 na 1591,9;P value=0,0244). Jiný rozdíl γH2AX nebyl detekován. Korelace k věku,EFLK,LSd je max. střední (Spearman koeficient /r=pod 0,60/), t.č. nevyšla statisticky významně (počet probandů). Korelace k pohlaví a energii výboje (Jouly) nebyla hodnocena (rozptyl). V kontrolním souboru (N=5) nebyl prokázán rozdíl γH2AX.
ZÁVĚR: Pilotní výsledky prokazují, že EKV v CA Propofolem vede k indukci DSBs. Pokračuje nábor pacientů a výsledky budou ověřeny na větším souboru.
KLÍČOVÁ SLOVA: DNA zlomy, Fibrilace síní, Kardioverze, Histon, γH2AX