Úvod: Pro vyšetření sympatické inervace myokardu se používá 123I MIBG. Je to analog guanetidinu, má stejnou chemickou strukturu jako noradrenalin. Představuje ideální prostředek pro hodnocení funkce sympatického nervového systému v myokardu.
Materiál a metoda: Existuje řada neurodegenerativních poruch, které jsou způsobené akumulací bílkovin v neuronech, hovoříme proto o proteinopatiích. Rozlišují se dva typy, tauopatie a alfa-synukleinopatie. Postižení nigrostriatálního systému v mozku se klinicky projeví jako parkinsonismus, postižení srdečního sympatiku se může projevit zvýšeným sklonem k arytmiích a náhlé smrti. Parkinsonský syndrom zahrnuje řadu klinických potíží, jako je třes, bradykineze, potíže s rovnováhou a chůzí, rigiditu a kognitivní poruchy. Tyto příznaky se mohou vyskytovat jak u Parkinsonovy nemoci, tak u řady parkinsonských syndromů a u různých typů demence. Některé však mají jinou příčinu, než je neurodegenerace. Jejich odlišení, které je důležité z hlediska racionální léčby, je obtížné klinicky i při použití MRI.
Výsledky: Metody NM mají prostředky jak pro detekci neuronedenerace nigrostriatálního systému v mozku, tak myokardu. Pro detekci striatální poruchy se používá 123I joflupan (DaT SCAN), pro myokard výše zmíněný 123I MIBG. Má-li pacient s parkinsonským syndromem poruchu striáta (Obr. 1), ale normální inervaci myokardu (Obr. 2), nejedná se o neurodegeneraci, ale jiný typ poškození (např. cévní). Má-li ale současně poruchu striáta i inervace myokardu (Obr. 3), jedná se o Parkinsonovu chorobu, kterou je možné léčit hlubokou mozkovou stimulací.
Závěr: Scintigrafické metody je možné použít v diagnostice různých neurodegenerativních poruch nejen myokardu, ale také mozku. Přitom kombinace obou metod umožňuje poměrně přesně určit správnou diagnózu ve více než 90 % případů, kdy DaT SCAN má vyšší senzitivitu a MIBG vyšší specificitu.