PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RF/PF ABLACE KOMOROVÉ TACHYKARDIE SYSTÉMEM AFFERA
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 587
Etický kodex:
Přednášková činnost: Medtronic
Jiné honoráře (např. za klinické studie či registry): Medtronic

Petrů J.1, Funasako M.1, Reddy V.2, Škoda J.1, Šedivá L.1, Hála P.1, Janotka M.1, Mudroch M.3, Neužil P.1

1 Kardiologické odd., Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 Cardiac Arrhythmia Services, Mount Sinai Hospital, New York, United States, 3 Kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Úvod: Systém Affera s možností denzního mapování a ablace radiofrekvenčním (RF) proudem a pulsním polem (PF), původně navržený pro léčbu fibrilace síní, prokazuje potenciál i při ablaci komorové tachykardie (KT). Cílem prezentované práce je zhodnotit jeho účinnost a bezpečnost při léčbě KT.
Metoda a soubor: Retrospektivně jsme analyzovali 28 ablačních výkonů provedených katetrem Sphere9 u 27 pacientů (5 žen, věk 63±14 let) s různým primárním srdečním onemocněním: ischemická choroba srdeční (n=17), dilatovaná kardiomyopatie (DMKP, n=3), arytmogenní kardiomyopatie pravé komory (ARVC, n=4) a idiopatická PVC/KT (n=2). Průměrná ejekční frakce LK byla 29,2±16,1 % u ischemických pacientů a 23,3±10,0% u pacientů s DKMP.

Výsledky: Průměrná doba výkonu byla 146±60 minut. Epikardiální přístup byl indikován u 5 pacientů (2x ICHS, 3x DKMP). Průměrná doba skiaskopie byla 6,0±4,9 minut, včetně jednoho případu bez skiaskopie u těhotné ženy. Použití RF či PF energie bylo různorodé, dle výběru operatéra: ve 12 případech pouze RF ablace, v 8 pouze PF ablace a v 7 obě energie. RF ablace měla v průměru 14,5±13,0 lézí, zatímco PF ablace 46,5±50,8 lézí. Jeden pacient zemřel v pooperačním období na progredující kardiogenní šok. U jednoho pacienta byla nutná časná reablace včetně epikardiálního přístupu pro recidivu KT.

Závěr: Systém Affera vykazuje slibné výsledky při ablaci KT u různých srdečních patologií s příznivým bezpečnostním profilem. Jeho všestrannost v RF i PF ablaci, spolu s krátkými procedurálními, ablačními i skiaskopickými časy naznačuje potenciální výhody při léčbě komorových arytmií. Pro potvrzení těchto zjištění a stanovení dlouhodobé účinnosti budou zapotřebí prospektivní studie.