Úvod: Prezentujeme iniciální zkušenosti v rámci probíhající FIH studie proveditelnosti a bezpečnosti katetrizační ablace strukturálních, převážně ischemických komorových tachykardií (KT).
Metoda: Systém FieldForce® sestává z vysokoenergetického generátoru pulzního pole (PFA) a bidirekčně řiditelného, proplachového ablačního 8.5F katetru s optickým kontaktním senzorem. Ablační elektrodový sektor tvoří dvě externí a jedna interní elektroda k dodání pulsních energetických cyklů v bipolárním či unipolárním režimu. Vizualizace katetru je realizovaná impedančním zobrazením do zvoleného systému elektroanatomického mapování.
Soubor a výsledky: V pilotním souboru je zařazeno 16 pac. ve věku 67 roků (50-80), 14x postIM a 2x DKMP, s EFLK 35% (20-60). Po provedeném EA mapování LK transseptálně byly PF aplikace FieldForce® cíleny substrátově k eliminaci zón patologických signálů nebo istmu reentry. Noinducibilita byla dosažena u 9 z 9 testovaných pacientů (včetně obou DKMP) s ověřením voltážovou remapou, včetně epikardu u některých pac. Průměrné dosažené parametry výkonu: Celková doba procedury 239min (120-339), počet PF aplikací 77 (20-165), čas ablačního katetru v levé komoře 81min (12-228), skiaskopický čas 16.3 min (8-29), FUP s ICD interogací 3-6M. Recidivu setrvalé KT jsme zaznamenali u 2/14 postMI pacientů, u žádného z obou DKMP pacientů. Jeden postIM pacient zemřel časně pro akutní kardiální dekompenzaci, navzdory emergentní mechanické podpoře Impella-CP. 1x preemptivně zavedeno VA-ECMO s velmi časným weaningem-dimisí.
Závěr: Systém FieldForce® k vysokoenergetické PF ablaci strukturálních KT se v pilotní zkušenosti FIH jeví přínosným řešením i u pokročilých forem poinfarktové dysfunkce LK, u DKMP byla PF ablace rovněž úspěšná (limitace 2/2 pacientů). Vysoký potenciál energetické penetrace je potřebné s opatrností sledovat ve vztahu k možným komplikacím.