Dlouhodobá mortalita nemocných po prodělaném infarktu myokardu s elevacemi ST úseků (STEMI) je v České republice stále vysoká a dosahuje 20-25% pět let od srdečního infarktu.
Cílem naší práce bylo zjistit úroveň sekundární prevence u našich pacientů po STEMI.
Studie se zaměřila na pacienty, kteří prodělali STEMI v letech 2022 a 2023 a byli ošetření primární PCI. Soubor tvořilo 100 konsekutivních pacientů (71 mužů a 29 žen), kteří se dožili jednoho roku od infarktu myokardu a kterým jsem se dovolali. Pomocí dotazníku jsme hodnotili jejich znalosti o onemocnění a míru dodržování doporučených opatření.
V průměru bylo pacientům 66,5 let a dvě třetiny z nich již byli v důchodu. 28% pacientů nemocných se léčilo s diabetem mellitus, 52 % bylo sledováno pro hyperlipidémii a 58 % pro hypertenzi. 12% pacientů stále kouří. Velká většina z ex-kuřáků uvedla, že přestali kouřit právě po prodělaném IM. 26% nemocných uvedlo, že mají nějaké bolesti na hrudi, polovina pacientů se necítí nijak limitována. 70% z dotazovaných pacientů si pravidelně doma měří krevní tlak. 75% pacientů mělo povědomí o tom, jakou by měli mít hodnotu tlaku krve. 26% dotazovaných zná svoji hodnotu glykémie, jednalo se o pacienty, kteří trpí diabetem a měří si doma pravidelně hodnoty glykémie. Jen 15% pacientů vědělo, jakou má hodnotu LDL cholesterolu, většina však hodnotu uvedla až po nahlédnutí do lékařské dokumentace. Asi 20% pacientů uvedlo, že znají cílovou hodnotu cholesterolu, nicméně většina uvedla hodnoty celkového cholesterolu u běžné populace, nikoliv doporučené hodnoty LDL cholesterolu u pacientů po prodělaném IM. 32% z dotazovaných pacientů navštívilo po prodělání IM lázně.
Prokázali jsme nutnost zlepšit edukaci pacientů po infarktu myokardu. Pouze velmi malá část pacientů měla konkrétní povědomí o doporučených hodnotách LDL cholesterolu.