PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ABLACE FIBRILACE SÍNÍ PULZNÍM POLEM (PFA) TRANSHEPATÁLNÍM PŘÍSTUPEM
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 328

Chudiak B.1, Reddy V.2, Šedivá L.3, Petrů J.3, Chovanec M.3, Janotka M.3, Škoda J.3, Hála P.3, Funasako M.4, Tousek M.3, Neužil P.3

1 Kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha, 2 Electrophysiology, Mount Sinai, New York, United States, 3 Kardiocentrum, Nemocnice Na Homolce, Praha, 4 Cardiovascular Center, Kitano Hospital, Osaka, Japan


Cíl: Prezentace průběhu PFA s využitím transhepatálního přístupu pro anomální žilní drenáž


Soubor a metodika: Dosud jsme takhle provedli 3 výkony u pacientů s výrazně symptomatickou fibrilaci síní.
V prvním případě - u 78-leté pacientky první výkon technicky neúspěšný, venografii prokázaná chybějící komunikace mezi vena cava inferior (VCI) a pravou síní (PS), proto výkon ukončen a doplněno CT-AG k ověření žilní drenáže do PS
Ve druhém případě - u 38-letého pacienta s paroxysmální formou arytmie anamnesticky známa ageneze kraniální části VCI
V posledním případě – u 67-letá nemocné s paroxysmální fibrilaci síní, se jednalo o náhodný záchyt a výkon byl proveden v lednu 2025.
U všech pacientů byl popsán společný žilní kmen jaterních žil, který ústil přímo do PS, v posledním případě pak levostranná dolní dutá žíla vyúsťovala do PS přes v.azygos a koronární sinus.
Samotný výkon veden v celkové anestezii – punkce jater spinální jehlou s postupnou dilatací přístupu a použitím Agilles S, následně transseptální punkce pod TEE kontrolou a PFA dle standardního protokolu. U jedné pacientky, vzhledem k velmi nízké výdejové rychlosti ouška levé síně, v jedné době proveden současně katetrizační uzávěr (okluder Watchman 24mm). Transhepatální přístup poté uzavřen pomoci vascular plug a ověřen jícnovou echokardiografii.
Po výkonu kontrolní sono břicha, při kterém vyloučen subkapsulární hematom i volná tekutina v dutině břišní. Pacientům v den dimise navrácena plná antikoagulace NOAC.


Výsledky: Úspěšná PFA transhepatálním přístupem včetně katetrizační okluze ouška levé síně


Závěr: Na třech kazuistikách poukázáno na možnost provedení PFA s využitím alternativního-transhepatálního přístupu u pacientů s abnormální žilní drenáží v oblasti dolní duté žíly, u kterých standardním přístupem výkon techniky neschůdný, bez méně nebo více závažných periprocedurálních komplikací.