PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

MECHANICKÁ TROMBEKTOMIE JAKO NOVÁ MOŽNOST TERAPIE PLICNÍ EMBOLIE – INCIÁLNÍ ZKUŠENOSTI VE FN BRNO
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 547
Etický kodex:
Zaměstnanecký poměr: Fakultní nemocnice Brno, Interní kardiologcká klinika, Lékařská fakulta Masarykovy univerzity Brno

Garncarz F.1, Radvan M.1, Poloczek M.1, Kala P.1

1 Interní kardiologická klinika, Fakultní nemocnice Brno, Brno


Úvod: Plicní embolie je třetí nejčastější příčinou kardiovaskulárního úmrtí. V terapii je dostupná antikoagulace, případně systémová trombolýza. Na našem pracovišti se rozvíjí i katetrizační metody včetně aspirační trombektomie (systém FlowTriever, INARI).

Cíl: Zhodnotit první zkušenosti s aspirační trombektomií na našem pracovišti.

Metody: Retrospektivní analýza pacientů indikovaných k aspirační trombektomii na IKK FN Brno. Byla zhodnocena klinická a laboratorní data, echokardiografické parametry, invazivní měření tlaku v plicnici. Součástí hodnocení byla hospitalizační mortalita a 1-měsíční follow-up.

Výsledky: Na našem pracovišti bylo v době od dubna 2024 do ledna 2025 indikováno k mechanické trombektomii 12 pacientů. Indikací byla kontraindikace podání trombolýzy (n=10) nebo selhání trombolýzy (n=2). S vysokým rizikem dle PESI (Pulmonary Embolism Severity Index) skóre bylo 8 pacientů, 4 pacienti byli s vyšším středním rizikem. Dle periprocedurálního katetrizačního měření došlo u všech pacientů během výkonu k poklesu systolického talku v plícnici: z iniciálních hodnot 57,9 ± 12,28mmHg na 46,7 ± 9,06mmHg (p=0,0024) po výkonu. U všech pacientů byl výkon technicky úspěšný, nezaznamenali jsme žádné periprocedurální komplikace. U 2 pacientů došlo k úmrtí během výkonu (oba ve stadiu E dle SCAI, jeden po dlouhé KPCR již před výkonem), další 2 zemřeli za následující hospitalizace na komplikace vstupního základního onemocnění, nikoliv na plicní embolii. U 2 bylo využito mechanické oběhové podpory. Za 1 měsíc došlo k normalizaci funkce pravé komory u všech přeživších pacientů.

Závěr: Naše první zkušenosti s metodou aspirační trombektomie ukazují velmi dobré výsledky stran účinnosti a bezpečnosti.

Podpořeno MZ ČR – RVO (FNBr, 65269705)