PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ZADRŽENÝ DECH, ZPOMALENÝ TEP: SOUVISLOSTI MEZI SPÁNKOVOU APNOE A BRADYARYTMIÍ
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 106

Ranič I.1, Jakubovičová E.2, Cesnaková Konečná A.1, Jiravský O.2, Chovančík J.2, Škňouřil L.2

1 Kardiologické oddělení, LF OSU a Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, Třinec, 2 Kardiologické oddělení, Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, Třinec


Úvod:
Syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSAS) je porucha charakterizovaná opakujícími se epizodami obstrukce horních cest dýchacích, vedoucí k fragmentaci spánku a desaturaci kyslíkem. OSAS je asociovaná se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění včetně arytmií. Mechanismus spojující OSAS a arytmie zahrnuje intermitentní hypoxii, aktivaci sympatického nervového systému a zvýšené zánětlivé márkry. Léčba OSAS, zejména kontinuální přetlaková léčba (CPAP) prokázala, že snižuje kardiovaskulární riziko. Přímý vliv na arytmie je důvodem k dalšímu zkoumání. V této práci popisujeme zkušenosti s léčbou OSAS u dvou pacientů s bradyarytmiemi.
Metoda:
Analýza kazuistiky u jednoho pacienta s OSAS s bradyarytmií a odpovědí na léčbu CPAP
Pacient:
69 letý pacient odeslán do arytmologické ambulance před operací pro záchyt pokročilých AV blokád – AV blokády II stupně 3:1, asymptomatický, EKG s AV blokem II stupně Wenckebach s RBBB. Echokardiograficky dobrá funkce LK, bez chlopenních vad, bez bradykardizujíci medikace. Provedena limitovaná polysomnografie, kde AHI 29/hod, T 90 je 9 %. Zaléčen CPAP a s odstupem jednoho týdne proveden kontrolní 72 hod. EKG holter, kde vymizení pokročilých AV blokád – pouze ojed. AV blok II stupně Wenckebach, klidové EKG s AV blokem I stupně s RBBB.
Závěr:
Popsaná kazuistika dokumentuje příznivý vliv léčby CPAP u pacientů s OSAS na bradyarytmie. Léčba pacienta vedla k regresi dysfunkce AV uzlu bez nutnosti implantace kardiostimulátoru.
Časná diagnostika OSAS a individuální léčba pacientů zejména s arytmiemi může vést k zlepšení stavu pacientů. Léčba OSAS pomocí CPAP se u indikovaných pacientů se může stát součástí algoritmu léčby bradykardií doplňující kardiostimulaci a neuroablaci.
Do budoucna je nutné provedení observační a randomizované studie ve spojitosti léčby OSAS a její efektu na arytmie.