Úvod
Predominantní strukturou, kde vzniká více než 90 % trombů při fibrilaci síní, je ouško levé síně (LAA). Prevencí této komplikace je antikoagulační léčba, případně provedení okluze ouška levé síně (LAAC). K tomuto účelu lze využít endokardiálně implantovaný okluder, ale je dostupných i několik systémů, s jejichž pomocí je možné provést exkluzi LAA, aniž by byla nutná endokardiální implantace okluderu.
Soubor a metodika
Exkluzi ouška levé síně jsme provedli celkem u 17 pacientů. Systém Lariat SentreHEART byl použit 6x a systém Appligator Append Medical 11x. Při komplexních kardiochirurgických výkonech je využíván i systém AtriClip AtriCure (přibližně 100 pacientů ročně) v rámci MAZE procedury.
Indikací k exkluzi LAA byly relativní či absolutní kontraindikace antikoagulační či antiagregační léčby nebo její selhání s recidivou kardioembolizační příhody. Pacienti jsou dále klinicky sledováni včetně echokardiografických kontrol k vyloučení leaku či jiných komplikací.
Výsledky
Exkluze LAA systémem Lariat byla úspěšná ve 100 % případů, systémem Appligator v 73 % případů (v NNH provedena fist-in-human implantace na světě). Příčinou selhání byly nepříznivé anatomické poměry LAA.
Periprocedurálně 2x došlo k progresi perikardiálního výpotku, perikardiocentéza byla nutná 1x. Další sledování bylo bez klinicky významných komplikací, echokardiograficky nebyl u žádného pacienta prokázán významný leak (více než 3 mm), trombus byl zachycen 1x.
Závěr
Exkluze ouška levé síně je efektivní a bezpečnou metodou prevence kardioembolizační příhody u pacientů s fibrilací síní. Její výhodou oproti LAAC endokardiálním okluderem je absence cizorodého materiálu a možnost redukce až úplné eliminace antikoagulační či antiagregační léčby. Aktuálně probíhá intenzivní vývoj dalších systémů (například Laminar). Exkluze LAA se proto jeví jako metoda s velkým potenciálem do budoucna.