Angina pectoris bez obstrukce koronárních tepen (ANOCA) je častý nález u pacientů s bolestmi na hrudi, v jehož patofyziologii se může spoluuplatňovat strukturální postižení mikrocirkulace vedoucí ke zvýšení koronární rezistence a snížení koronární průtokové rezervy.
Invazivní diagnostika pomocí intrakoronární termodiluce je zavedenou metodou v diagnostice mikrovaskulární dysfunkce (CMD). Kontinuální termodiluce představuje novou, validovanou, bezpečnou, jednoduchou a rychlou metodu přímého měření koronárního průtoku a rezistence, která je oproti frekventněji a delší dobu užívané bolusové metodě na operatérovi nezávislá, méně inter- i intraindiviuálně variabilní a bez nutnosti kontinuálního podávání adenosinu.
Na našem pracovišti jsme do prosince 2024 vyšetřili kontinuální termodilucí 11 pacientů s ANOCA - 55% žen, medián věku 62,5 let [22-76], průměrné hodnoty sledovaných parametrů (± SD) - frakční průtoková rezerva (FFR) 0,88 ± 0,07, klidový průtok v RIA 61,8 ± 18,94 ml/min, hyperemický průtok v RIA 201,73 ± 68,78 ml/min, mikrovaskulární rezistence při hyperemii 480 ± 167 W.j., koronární průtoková rezerva (CFR) 3,34 ± 0,88 a rezerva mikrovaskulární rezistence (MRR) 3,72 ± 0,94. Žádný z vyšetřených pacientů neměl potvrzenou mikrovaskulární dysfunkci, 3 pacienti měli hraniční nález (CRF 2,0-2,5 s MRR nad 2,1). V našem souboru jsme nepozorovali žádnou periprocedurální komplikaci, všechna vyšetření byla provedena radiálním přístupem.
Kontinuální termodiluce je přínosná metoda v diferenciální diagnostice a endotypizaci pacientů s ANOCA.