VIEW AN ABSTRACT

IMPLANTACE TAVI PRO AORTÁLNÍ INSUFICIENCI PŘI SELHÁNÍ AORTÁLNÍHO HOMOGRAFTU U MLADÉHO PACIENTA
Topic: Interventional cardiology
Type: Poster - doctors , Number in the programme: 303

Hruša J.1, Polanský P.1, Brtko M.1, Myjavec A.1, Vojáček J.1

1 Kardiochirurgická klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Hradec Králové


Transkatetrová implantace aortální chlopně (TAVi) je dnes zavedenou metodou náhrady aortální chlopně u degenerativní aortální stenózy u starších pacientů, pro které by kardiochirurgický zákrok byl příliš rizikový. Možnost využití TAVi u čisté aortální insuficience je limitována zejména absencí kalcifikací, které jsou v případě aortální stenózy využity k fixaci bioprotézy ve správné pozici.

Autoři v kazuistice popisují případ 39letého muže, který podstoupil v minulosti Bentallovu operaci s mechanickou aortální náhradou pro kombinovanou aortální vadu. Pro časnou protézovou endokarditídu bylo nutno mechanický konduit explantovat a provést re-náhradu kořene a aortální protézy homograftem, u kterého se po šesti letech rozvinula na základě degenerace významná aortální insuficience.

Pacient byl prezentován na kardiochirurgickém indikačním semináři. Vzhledem k technicky náročným předchozím operacím a anomálnímu odstupu koronárních tepen z aortálního homograftu byl pacient odmítnut ke kardiochirurgickému řešení.

Náš tým byl tak postaven před otázku možnosti řešení aortální insuficience na (minimálně) kalcifikovaném aortálním homograftu u mladého pacienta intervenční metodou. Po zhodnocení všech rizik a benefitů bylo nakonec přistoupeno k TAVi do aortální homograftu metodou valve-in-valve s protekcí odstupu a průběhu levé věnčité tepny finálně s optimálním výsledkem. Dosavadní follow-up pacienta je prost komplikací.

Sdělení bude doplněno o CT, koronarografickou a echokardiografickou obrazovou dokumentaci a popis intervenčního výkonu.