PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

KATETRIZAČNÍ UZÁVĚR OUŠKA LEVÉ SÍNĚ OKLUDEREM A JEHO VÝSLEDKY V ZÁVISLOSTI NA POHLAVÍ - 11 LETÉ ZKUŠENOSTI
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 282

Chovančík J.1, Hudec M.1, Gajdušek L.1, Škňouřil L.1, Dorda M.1, Pešová P.2, Štěrbová T.2, Jiravský O.1

1 kardiologie, Nemocnice Agel Třinec-Podlesí, Třinec, 2 kardiologie, Nemocnice Agel Třinec- Podlesí, Třinec


Cíl: Katetrizační uzávěr ouška levé síně (LAA) okluderem u pacientů s nevalvulární fibrilací síní (FS) snižuje riziko tromboembolických (TE) komplikací. Cílem práce je zhodnotit, zda jsou výsledky tohoto výkonu závislé na pohlaví
Metodika: Uzávěr LAA okluderem jsme provedli celkově u 160 pacientů. Tato kohorta byla rozdělena na 2 skupiny podle pohlaví, které byly analyzovány stran demografických a periprocedurálních parametrů a postprocedurálního sledování, kde jsme se zaměřili na přítomné komplikace jako je úmrtí, výskyt cévní mozkové příhody (CMP), přítomnost trombu a leaku souvisejícího s okluderem.
Výsledky: V demografických charakteristikách (Tab.1.) byly u mužů statisticky významně častěji zaznamenány anamnesa kouření, výskyt ICHS, velikost levé síně, a také větší konstituce. Ostatní demografické charakteristiky byly podobné. Výkony i délka skiaskopie byly u mužů delší než u žen, ostatní procedurální charakteristiky byly srovnatelné (Tab.2.). V dlouhodobém hodnocení jsme nezaznamenali statisticky významný rozdíl v četnosti úmrtí (35,4% vs. 22,5%, p- 0,209), výskytu trombu na LAA po 6 měsících od výkonu (12,9% vs. 10,3%, p- 0,689), leaku okolo okluderu ve stejném intervalu od výkonu (45,2% vs. 43,6%, p- 0,877), leaku 12 měsíců od výkonu (48,3% vs. 33,3%, p- 0,431), ani cévní mozkové příhody v dlouhodobém follow- upu (12- 132 měsíců) (Tab.3.).
Závěr: Retrospektivní analýza dlouhodobých klinických a echokardiografických parametrů po katetrizačním uzávěru LAA okluderem neprokázala statisticky významné rozdíly mezi muži a ženami.