PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

V HLAVNÍ ROLI PULSNÍ POLE
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 215

Kobližková P.1, Prajzlerová M.1, Kycltová V.1, Stránská M.1, Machová H.1, Horáčková K.1, Mudroch M.1, Petrů J.1, Neužil P.1

1 Kardiologické oddělení, Nemocnice Na Homolce, Praha 5


Cíl: Použití pulsního elektrického pole je novou metodou katetrizační ablace fibrilace síní. V našem sdělení představujeme tuto metodu, její principy a specifika z pohledu sálové zdravotní sestry.
Metoda, soubor a výsledky: Ablace fibrilace síní pulsním polem (PFA - pulsed field ablation) spočívá v aplikaci krátkých sekvencí intenzivního elektrického pole směrem k myokardu. Tato energie vede k narušení buněčné membrány a tím k ireverzibilnímu poškození srdečních buněk. Cílem je elektrická izolace plicních žil. Výhodou je orgánová selektivita – tzn. dochází k ovlivnění jen kardiomyocytů a ne okolních tkání (vazivové buňky, endotel, jícen, brániční nerv, krevní elementy, apod.). Další výhodou je extrémní rychlost ablace - v řádu vteřin.
Katetrizační ablaci systémem Farapulse je vzhledem k bolestivosti aplikací pulsního pole nutné provádět v hluboké analgosedaci (kombinace midazolam, sufentanyl, propofol) nebo celkové anestezii. Po transseptální punkci a docílení ACT přes 300-350sec se zavádí do levé síně vlastní ablační katetr Farawave (31mm nebo 35mm) a provádí se aplikace pulsním polem s cílem izolace plicních žil. Do ostia každé žíly aplikujeme standardně 8 aplikací. Se změnou morfologie katetru je možné provádět i ablace mimo plicní žíly – např. box zadní stěny). Celková doba výkonu v průměru nepřesahuje 40-6O minut. Další výhodou je použití jen jednoho žilního femorálního přístupu, není třeba monitorace teploty v jícnu. Prezentovaný soubor (2018-2022) představuje 953 pacientů léčených v rámci klinických zkoušek a nebo komerčně dostupnou technologií Farapulse.
Závěr: Katetrizační ablace pomocí pulsního pole je moderní metodou léčby fibrilace síní. Specifikem je selektivní ablace kardiomyocytů (což snižuje riziko kolaterálního poškození a možných komplikací), rychlost procedury a efektivita ablace.