PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

HODNOCENÍ BEZPEČNOSTI A ÚČINNOSTI UZÁVĚRU OUŠKA LEVÉ SÍNĚ
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 305

Kadlecová M.1, Doškářová  O.1, Dobšíčková Bílková P.1

1 Antiarytmická jednotka, Nemocnice na Homolce, Praha


Fibrilace síní postihuje 1 - 2% populace a je tak nejčastější se vyskytující arytmií v naší populaci. Pacienti s fibrilací síní mají vyšší riziko cévní mozkové příjhody. Až 98% intrakraniálních trombů vzniká v oušku levé síně. V mnoho klinických i randomizovaných studiiích bylo prokázáno, že okluder ouška levé  síně zamezuje vzniku trombů. První okluze ouška levé síně byla provedena v Nemocnici Na Homolce v roce 2004 systémem PLAATO.

K zavední okluderu je nutné projít z pravé síně do levé síně mezi síňovou přepážku. Vlastní část preparátu je nosičem okluderu, tj. dílu, který rozevřením košíčku uzavírá vnitřní prostor ouška levé síně. Jakmile je okluder ve správné poloze, je uvolněn od svého nosiče, Pak zůstává košíčkový okluder, pevně v pozici ouška levé síně, kde se vytvářejí tromby, a tak účinně zabraňuje jejich další tvorbě. Po vytažení katetrového nosiče y cévního systému zpět cestou femorální žíly je vlastní výkon dokončen. Na našem pracovišti bylo od října 2004 do ledna 2022 zavedeno 502 okluderů.

Okluze ouška levé síně je vysoce přínosnou metodou u nemocných s fibrilací síní ve vysokém riziku tromboembolie s neschůdnou antikoagulační léčbou.