PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

NIRS – IVUS NOVÉ GENERACE - ROČNÍ ZKUŠENOSTI CENTRA
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 138

Hudec M.1, Kaňovský J.1, Poloczek M.1, Jeřábek P.1, Boček O.1, Štípal R.2, Brázdil V.1, Kala P.1

1 IKK, FN Brno a LF MU, Brno, 2 IKK, FN Brno, Brno


Úvod: Vulnerabilita aterosklerotického plátu (VP), tedy rizikovost ruptury, je vlastností, na jejíž identifikaci se zaměřují moderní intravaskulární zobrazovací metody. Jednou z nich je blízká infračervená spektroskopie (NIRS) v kombinaci s intravaskulárním ultrazvukem (IVUS). Přínosem NIRS k tradičnímu IVUS je schopnost chemické analýzy vyšetřovaného úseku s vyjádřením pravděpodobnosti přítomnosti lipidů. Využití této metody spočívá v detekci VP a tedy predikci možného akutního koronárního syndromu (AKS). Dále k predikci periprocedurálního AKS, optimalizaci velikosti a apozice implantovaného stentu či hodnocení účinku antilipidemické terapie. Dostupné klinické studie potvrzují schopnost detekce VP pomocí NIRS-IVUS (studie Prospect II). Aktuální systém (Makoto, Infraredx, USA) používá vylepšenou sondu s frekvencí 35 - 65MHz pro IVUS společně s NIRS senzorem.
Soubor a výsledky: Na našem pracovišti využíváme NIRS-IVUS od roku 2016 a novou generaci od roku 2021. V roce 2021 jsme použili NIRS-IVUS u 34 pacientů. Ve většině případů bylo možné sondu zavést bez komplikací (ve 2 případech nutná predilatace před zavedením sondy). Průměrný LCBI byl 128 (bezrozměrné číslo), LCBI4max 421. U 27 (79 %) pacientů navazovala koronární intervence s následnou optimalizací pomocí IVUS-NIRS. Průměrný LCBI po PCI byl 65, LCBI4max 265. NIRS data nebylo možné hodnotit u 7 % pacientů. Dva zkušení operátoři hodnotili kvalitu zobrazení u provedených IVUS záznamů před a po PCI (hodnocení 1 - 5, 1 - nejlepší, 3 - průměrná, 5 - nejhorší), průměrná známka před PCI byla 2,0, po PCI 1,87.
Závěr: Kvalita zobrazení NIRS-IVUS nové generace byla hodnocena jako nadprůměrná, bez významného rozdílu před/po PCI. Pokles hodnot LCBI a LCBI4max po PCI je obvyklým a opakovaně popsaným jevem s ne zcela definovanou příčinou. Nejen to by mělo být předmětem dalšího zkoumání v klinických projektech.