PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ZKUŠENOSTI S INTRAVASKULÁRNÍ LITOTRYPSÍ RÁZOVOU VLNOU SYSTÉMEM SHOCKWAVE
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 212

Novotný V.1, Varvařovský I.2, Lazarák T.3, Rozsíval V.2, Matějka J.4, Plíva M.1, Vindiš D.1, Herman A.2

1 Kardiologie, Kardiologické centrum Agel, Pardubice, 2 kardiologie, Kardiologické centrum Agel, Pardubice, 3 Kardiologie, Pardubická krajská nemocnice, kardiologie; Kardiologické centrum Agel, Pardubice, 4 kardiologie, Pardubická krajská nemocnice, kardiologie; Kardiologické centrum Agel, Pardubice


Cíl
Kalicifikace koronárních tepen představují jednu z hlavních překážek a výzev pro úspěšné provedení PCI. V roce 2019 bylo v ČR zahájeno používání systému ShockWave pro intravaskulární litotrypsi (IVL) rázovou vlnou. Představujeme naše dosavadní zkušenosti s prací s tímto systémem.

Soubor a Metodika
Systém máme k dispozici od 8/2019, do konce roku 2020 jsme jej použili u 25 pacientů s průměrným věkem 74 let, převážně mužů (70%), 48% tvořily výkony pro akutní koronární syndromy, 52% plánované PCI pro stabilní formy ICHS.

Výsledky
Procedurální úspěšnost PCI byla 96%, v 90% bylo nutné před vlastním použitím IVL léze predilatovat, 2x byla použita nejprve rotablace, 4x šlo o plánovanou rekanalizaci CTO. Průměrný kalibr použitého IVL balonu byl 3,2mm, průměrný počet aplikovaných rázových vln byl 50 v 1 až 5 lokalizacích, k ruptuře balonu došlo ve 22% přes respektování insuflace na 4-6atm. Průměrný kalibr implantovaných stentů byl 3,6mm, délka stentovaného úseku 40mm a počet stentů 1,8. Stenty byly postdilatovány ve 100%.

Závěr
Přinášíme zkušenosti s prací se systémem ShockWave, který rozšiřuje možnosti PCI komplexních lézí s vysokou náloží kalcia. Na souboru prvních 25 pacientů ukazujeme výhody a limitace metody včetně obrazové dokumentace (angiografie, OCT).