PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

POUŽITÍ STEREOTAKTICKÉ RADIOCHIRURGIE K BLOKÁDĚ GANGLION STELLATUM
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - technik , Číslo v programu: 108

Hečko J.1, Hudec M.2, Jiravský O.1, Špaček R.3, Hrošová M.1, Neuwirth R.1, Škňouřil L.3, Cvek J.4, Pindor J.1, Gorzolka J.1

1 Elektrofyziologie, Nemocnice Podlesí a.s., Třinec, 2 Intervenční kardiologie, 3 Kardiologie, Nemocnice Podlesí a.s., Třinec, 4 Radioterapeutická klinika, FNO, Ostrava


Cíl: Prezentace posteru prvních zkušeností s blokádou g. stellatum za využití stereotaktické radiochirurgie

Úvod: Při léčbě onemocnění jako jsou hyperhidróza (nadměrná potivost rukou a podpaží), Raynadův fenomén, Sudeckova choroba, sklerodermie (poruchy prokrvení rukou) a červenání obličeje je běžnou léčbou horní hrudní sympatektiomie. Studie dokazují, že tato metoda je použitelná I při dalších onemocněních pro nás klíčovou refrakterní angina pectoris (AP) a další (regionální algický syndrom, akutní reakce na stres, posttraumatická stresová porucha, komorové a SVT arytmie). Při zkoumání studií stran léčby AP bylo nalezeno, že jako jiné metody se využívají aplikace fenolu, nebo použití RFA. Nemocní se závažným difúzním nálezem na koronárních tepnách trpí často limitující refrakterní AP, i přes všechny možnosti farmakologické a revaskularizační léčby.

Metodika: Pacient s refrakterní AP s nemožností revaskularizace a na maximální farmakoléčbě byl nejprve léčen pomocí ultrazvukem navigované blokády g. stellatum, kdy pomocí anestetika k ověření účinnosti této léčby. V následujících dnech došlo ke zmírnění potíží a byl indikován další postup. Pod kontrolou ultrazvuku a ověření pomocí skiaskopie byl ke gangliu zaveden zlatý marker (tzv. fiducial marker), pro spolehlivost zaměření stereotaxe. Následně bylo provedeno CT vyšetření a označení cílové oblasti, která byl ozářena objemem 3 ml s ionizační dávkou 40 Gy.

Závěr: Využití stereotaktické radiochirurgie pro provedení horní hrudní sympatektomie (blokáda g. stellatum) je technicky možná, bez pozorování akutních komplikací s možnosti provedení v ambulantním režimu. Odpadá tak nutnost absolvování složité a náročné chirurgické sympatektomie. Hlavním rizikem této metody je vystavení nemocného inoizující dávce, zvláště pak stochastickými účinky.

Klíčová slova: ganglion stellatum, refrakterní angina pectoris