Úvod
Se stárnutím populace stoupá počet pacientů s ischemickou chorobou srdeční a chlopenními vadami. Riziko kardiochirurgické operace musí být zhodnoceno společně s potenciálním benefitem. Srovnávali jsme několik geriatrických škál s pooperačním průběhem pacientů po kardiochirurgickém výkonu.
Cíl studie
Cílem studie bylo zjistit, zda geriatrické škály mohou predikovat pooperační průběh nezávisle na Euroscore II, standardizovaném skórovacím systému v kardiochirurgii.
Soubor a metodika
46 pacientů nad 75 let z Kardiologického oddělení Pardubické nemocnice bylo indikováno k operaci od června do září 2017 a hodnoceno geriatrickými škálami: Barthelův test základních všedních činností (ADL), Test kognitivních funkcí – Mini-mental State Examination (MMSE), Edmontonská škála křehkosti (EFS a její varianta REFS). Tyto skórovací systémy byly srovnány s Euroscore II, incidencí perioperačních komplikací a délkou hospitalizace. Komplikace byly rozděleny na arytmické, neurologické, renální a ostatní.
Výsledky
6 pacientů nebylo operováno. Jejich ADL a MMSE bylo nižší a EFS s REFS vyšší než u operovaných. Všech 40 operovaných pacientů přežilo 6 měsíční sledování. Pacienti s nízkým ADL a vysokým Euroscore II měli zvýšené celkové riziko perioperačních komplikací (p<0,05). Pacienti s vyšším EFS měli zvýšené riziko ostatních komplikaci (p<0,05). REFS a Euroscore II by mohly predikovat délku hospitalizace (0,05<p<0,1). Výsledky ADL a EFS byly nezávislé na věku a Euroscore II.
Závěr
ADL odhalilo pacienty se zvýšeným celkovým rizikem perioperačních komplikací. EFS identifikovalo zvýšené riziko ostatních perioperačních komplikacích nezávisle na věku a Euroscore II. Tyto škály mohou mít přínos při stanovení rizika kardiochirurgických výkonů u starších pacientů.