Cíl: Retrospektivní zhodnocení využití PET CT pro arytmologické pacienty v Nemocnici Třinec Podlesí.
Metodika: Ve spolupráci s nukleární medicínou Nový Jičín od 12/2017 do 12/2018 bylo provedeno 14 PET CT vyšetření srdce. Po perorální zátěži sacharózou a aplikaci inzulínu bylo intravenózně podáno radiofarmakum (RF) 18F-fludeoxyglukóza (18F-FDG). Jizva oproti metabolicky aktivnímu myokardu byla hodnocena semikvantitativním ukazatelem utilizace 18F-FDG (SUV), kdy byl stanoven poměr mezi lokální objemovou aktivitou RF a průměrnou objemovou aktivitou RF v těle korigované ke stejnému času. Charakteristika souboru: Indikováno bylo 13 pacientů (13 mužů, 69±12 let) se strukturálním postižením myokardu. Vyšetření bylo indikováno za účelem zpřesnění arytmogenního substrátu u pacientů s opakovanými komorovými tachykardiemi.
Výsledky: Všechna vyšetření proběhla bez komplikací. U pacientů s ICHS, kteří podstoupili stereotaktickou radiochirurgickou ablaci (6x), pomohlo PET CT upřesnit rozsah jizevnaté tkáně po IM a v korelaci s dalšími klinickými ukazateli vedlo k navigaci radiačního záření a substrátové ablaci. U dvou pacientů s DKMP odhalilo PET CT rozsáhlou intramurální jizvu s následnou indikací úspěšné epikardiální katétrové ablace. U pacienta po infarktu boční stěny PET CT prokázalo viabilitu myokardu v této lokalizaci; provedený up-grade na BIV ICD vedl k výraznému zlepšení symptomů srdečního selhání.
Závěr: Přínos PET CT pro arytmologické pacienty je mnohonásobný, zobrazuje metabolicky aktivní a jizevnatou tkáň myokardu, což má rozhodující vliv nejen v rámci plánovaní strategie a léčby komplexních arytmií ablací a taktéž při plánování resynchronizační terapie.