Úvod:
Overaktivita sympatického nervového systému (a možnost jejího ovlivnění) hraje klíčovou roli v řadě kardiálních, ale i nekardiálních nemocí. Ultrazvukem navigovaná blokáda ganglia stellata je jednou z metodik akutního ovlivnění jistě srdeční, ale zřejmě i celkové sympatické aktivity.
Cíl:
Prozkoumat bezpečnost a možnost plně ambulantního provedení ultrazvukem navigované anestetické blokády ganglia stellata.
Metodika:
Retrospektivní analýza souboru všech blokád stellata provedených v Nemocnici Podlesí. Analýza komplikací, ověření možnosti ambulantního provedení.
Soubor pacientů:
34 pt., 29 mužů a 5 žen, výkony mezi 1.3.2017-21.11.2018, EFLK 27+/- 9 %, 31x z indikace maligní bouře, 3x z indikace refrakterní angina pectoris k ověření vlivu potlačení sympatiku před dalším řešením
Výsledky:
Z 34 výkonů 28 provedených za hospitalizace, 6 ambulantně v režimu jednodenní kardiologie s 2-hodinovou monitorací vitálních funkcí. Ambulantní výkonu z indikace: 3x pro syndrom refrakterní anginy pectoris, 3x pro maligní bouři u pacienta buď s terminální fází tumoru žádajícího domácí péči či pacienta nesouhlasícího s hospitalizací.
Hornerův syndrom, resp. vasomotorická reakce, chrapot, lokální hematom, lokální infekce, paréza frenického nervu, pneumothorax či přechodná paréza brachiálního plexu se vyskytla u 10 pt. (29%), resp. u 4 pt. (11%), 3pt. (9%), 0 pt., 0 pt., 0 pt., 0 pt. a přechodná paréza brachiálního plexu u 2 pt. (6%). Všechny výše popsané komplikace byly přechodné, vymizely mezi 12-24 hodinami, nevedly k výraznému omezení pacienta.
1-denní mortalita 0 pt, 30-ti denní mortalita 4 pt. (11%) – zde pro pokročilé srdeční selhání s maligní bouří.
Závěr:
Ultrazvukem navigované anestetická blokáda ganglia stellata je bezpečná metoda a je jí možné provést bezpečně ambulantně za podmínek 2-hodinové monitorace vitálních funkcí.