Cíl:
Implantace MitraClipu je jednou z intervenčních metod řešení mitrální regurgitace. Zvyklá indikace je u fragilních pacientů, kteří jsou pro kardiochirurg. řešení příliš rizikoví. Systém Impella (2.5) je jednou z krátkodobých minimálně invazivních mechanických podpor funkce levé komory.
Soubor, metodika:
Prezentujeme případ 60leté pacientky (mj. diabetičky, s chronickou obstrukční plicní nemocí, hypertenzí, dyslipidémií), která byla vzhledem ke koronarografickému a echokardiografickému nálezu indikována ke kombinovanému kardiochirurg. výkonu (významná stenosa kmene levé věnčité tepny, významná organická mitrální regurgitace) v elektivním termínu. Tato byla přijata na lůžko oddělní akutní kardiologie pro dekompenzaci srd. selhání – plicní edém – s nutností zajištění umělé plicní ventilace, v úvodu kardiopulmonální resuscitace pro mimonemocniční zástavu oběhu. Následně stav komplikován aspirací, aspirační pneumonií s adekvátní antibiotickou terapií. Vzhledem k celkovému stavu, nutnosti vasopresorické podpory, probíhajícímu infektu, pro operační výkon extrémně riziková, proto po domluvě s kardiochirurgy přistoupeno k intervenčnímu řešení stavu ve 2 dobách. Primárně s krátkodobým perkutánním zajištěním systémem Impella provedena high-risk perkutánní intervence kmene levé věnčité tepny, ve II.době provedeno nekomplikované zavedení systému MitraClip (celkem 2 clipy) cestou pravé femorální žíly.
Výsledky:
Oba výkony proběhly bez komplikací, po implantaci systému MitraClip došlo k dramatické redukci mitrální regurgitace, bez vzniku stenosy (gradient 5/3 mmHg), s následnou postupnou redukcí vasopresorické podpory.
Závěr:
Naší kazuistikou prezentujeme možnost intervenčního řešení významné mitrální regurgitace a významného postižení koronárních tepen (implantace systému MitraClip a high-risk intervence kmene levé věnčité tepny za podpory systémem Impella).