PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RENÁLNÍ INSUFICIENCE U PACIENTŮ NA ANTIKOAGULAČNÍ LÉČBĚ – MOHOU NOVÁ ANTIKOAGULANCIA ZPOMALIT PROGRESI RENÁLNÍ INSUFICIENCE ?
Tématický okruh: Varia
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 574
Etický kodex:
Přednášková činnost: Boehringer-Ingelheim, Pfizer
Člen poradních sborů (advisory boards): Boehringer-Ingelheim

Matoušková J.1, Minariková Z.1, Neužil P.1

1 kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha


Pacienti s fibrilací síní jsou indikováni obvykle k dlouhodobé antikoagulační léčbě.
V roce 2011 byla klasická antikoagulační terapie Warfarinem doplněna o první nové antikoagulans (NOAC) – dabigatran. Posléze přišly na trh další látky – rivaroxaban, apixaban, edoxaban.
Nemocní s fibrilací síní jsou často starší, polymorbidní včetně různého stupně renální insuficience. Pravidelné sledování renálních funkcí proto patří k rutinním kontrolám pacientů na antikoagulační léčbě.
Je známou skutečností, že u pacientů užívajících dlouhodobě Warfarin může docházet k rychlejší progresi renální insuficience, zatímco některé NOACy, konkrétně dabigatran a rivaroxaban mají data svědčící pro jejich ochranný účinek na ledvinné funkce.
V koagulační ambulanci NNH je funkce ledvin kontrolována u všech nemocných, tj. jak léčených Warfarinem, tak NOAC, minimálně 2x ročně.
Zde uvádíme výsledky dvouletého sledování (2017-2018) vývoje renálních funkcí u 100 pacientů léčených dabigatranem. kontrolní skupinu tvoří 100 nemocných užívajících ve stejném období Warfarin.