PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

EFEKT VELIKOSTI MYOKARDIÁLNÍHO INFARKTU NA POKLES GRADIENTU PACIENTŮ S HOCM PO ALKOHOLOVÉ SEPTÁLNÍ ABLACI.
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 633

Januška J.1, Hudec M.1, Škňouřil L.2, Fiala M.3, Dorda M.2

1 Kardiocentrum Třinec, Nemocnice Agel Podlesí, Třinec, 2 Nemocnice Podlesí, Třinec, 3 Centrum kardiovaskulární péče, Brno


Cíl: Porovnat vliv velikosti infarktu myokardu (IM) na akutní a dlouhodobý efekt alkoholové septální ablace (ASA) u pacientů s hypertofickou obstrukční kardiomyopatií (HOCM).
Soubor: U 139 pacientů po ASA jsme sledovali maximální hodnotu CK a CKMB. Následně jsme porovnali vliv velikosti IM reprezentovaný hodnotou kardiospecifických enzymů na krátkodobý a dlouhodobý efekt poklesu gradientu ve výtokovém traktu levé komory měřený echokardiograficky.
Výsledky: Rozdíl gradientu před a těsně po ASA v absolutní hodnotě nekoreloval s maximální hodnotou CK ani CKMB. Procentuální pokles gradientu před a těsně po ASA koreloval s maximální hodnotou CK (p < 0,02). Velikost CK MB však v akutní fázi statisticky nesouvisela ani s procentuálním poklesem gradientu. Při hodnocení absolutní hodnoty gradientu po 3 letech však jeho výška nepřímo korelovala s maximální hodnotou CK (p < 0,04) i CKMB (p < 0,03).
Závěr: Rozsah vyvolaného infarktu při ASA zásadně ovlivňuje velikost gradientu při střednědobém sledování.