PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

TŘÍLETÉ SLEDOVÁNÍ PACIENTŮ SE STABILNÍM CHRONICKÝM SRDEČNÍM SELHÁNÍM. DATA Z REGISTRU FAR NHL.
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 309
Přihlášeno do: Soutěž mladých kardiologů

Trčková A.1, Špinarová L.1, Špinar  J.1, Pařenica J.2, Málek F.3, Špinarová M.1, Lábr K.1, Ludka O.2, Jarkovský J.4, Benešová K.4

1 I. interní kardioangiologická klinika, LF MU a FN U sv. Anny, Brno, 2 Interní kardiologická klinika Fakultní nemocnice Brno, 3 kardiologické oddělení Nemocnice Na Homolce, 4 Institut biostatistiky a analýzy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity


Úvod: Prevalence srdečního selhání je přibližně 1-2 % dospělé populace ve vyspělých zemích, u ≥ 10 % se jedná o pacienty > 70 let. Celoživotní riziko srdečního selhání ve věku 55 let je 33 % pro muže a 28 % pro ženy. Ve srovnání s HFrEF (srdeční selhání se sníženou ejekční frakcí) jsou pacienti s HFpEF (srdeční selhání se zachovalou ejekční frakcí) starší, častěji ženy a častěji mají v anamnéze hypertenzi a fibrilaci síní, zatímco anamnéza infarktu myokardu je méně častá. Cílem bylo zmapovat jednotlivé ukazatele u srdečního selhání a jejich korelaci s přežíváním.

Metodika: Do registru FARmakologie a NeuroHumoráLní aktivace (FAR NHL), bylo zařazeno 1080 pacientů se stabilním chronickým srdečním selháním s ejekční frakcí levé komory pod 50 %, ze tří nemocnic v České republice specializovaných na srdeční selhání. Data z tříletého sledování pacientů byla získána na ambulantních kontrolách i telefonicky.

Výsledky: Etiologie srdečního selhání je v našem souboru v 50,5 % ischemická choroba srdeční, v 42,5 % dilatační kardiomyopatie, v 0,5 % hypertrofická kardiomyopatie. 7,0 % pacientů má srdeční selhání z jiné příčiny. V rámci I. Interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně bylo zařazeno 366 pacientů, středního věku 65 let, mužů bylo 83 %. Ve třech letech sledování bylo hospitalizováno 297 pacientů (81 %), 45 (12,3 %) pacientů podstoupilo ortotopickou transplantaci srdce (OTS), 22 pacientům (6 %) byla implantována levostranná mechanická srdeční podpora (LVAD). Po třech letech sledování 50 pacientů (13,6 %) zemřelo.

Závěr: Srdeční selhání je závažné onemocnění s velkou morbiditou a mortalitou. I. Interní kardioangiologická klinika Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se specializuje na těžší srdeční selhání, a je jedním ze dvou transplantačních center srdce v ČR. I proto 28 pacientů obdrželo LVAD a 45 pacientů podstoupilo OTS.