VIEW AN ABSTRACT

POHLAVNÍ ROZDÍLY V ODPOVĚDI NA FARMAKOTERAPII SRDEČNÍHO SELHÁNÍ INDUKOVANÉHO AORTO-KAVÁLNÍ FISTULÍ U REN-2-TRANSGENÍCH HYPERTENZNÍCH POTKANŮ.
Topic: Heart failure
Type: Presentation - doctors , Number in the programme: 326
Enlisted in: Young investigator awards competition

Kala P.1, Škaroupková P.2, Táborský M.3, Červenka L.2

1 Kardiologická klinika, 2.LF UK a FN Motol, Prague, 2 Centrum experimentální medicíny, IKEM, Praha, 3 I. interní klinika - kardiologie, FN Olomouc, Olomouc


Cíl: Chronické srdeční selhání (CHSS) je onemocnění s až 50% mortalitou během 5 let od diagnózy. Potenciální terapeutickou možností se zdají být epoxyeikosatrienové kyseliny (EET), metabolity kyseliny arachidonové, díky svým antihypertenzním a organoprotektivním účinkům. Jsou ovšem rychle degradovány solubilní epoxid hydrolázou (sEH). V řadě peklinických studií byl zkoumán vliv terapie sEH inhibitory se slibnými výsledky. V naší předchozí studii jsme ověřovali vliv kombinované terapie ACEi a sEHi na průběh animálního modelu CHSS u samců. Zároveň byly prezentovány pohlavní rozdíly v kardiovaskulární mortalitě, morbiditě a odpovědi na farmakoterapeutické postupy nejen u CHSS. Proto bylo cílem naší aktuální studie ozřejmit pohlavní rozdíly v odpovědi na monoterapii ACEi a kombinovanou terapii ACEi a sEHi u preklinického modelu CHSS.
Soubor a Metodika: Studijním modelem bylo na základě našich předchozích výsledků a zkušeností zvoleno srdeční selhání na podkladě objemového přetížení indukovaného aorto-kavální fistulí (ACF) u hypertenzního potkana (TGR) (dop. dle American Heart Association). Enzym sEH byl inhibována látkou c-AUCB (sEHi), jako ACEi byl použit Trandolapril. Charakteristika experiment. skupin včetně počtu v Obr. 1. Prim. cílovým ukazatelem byla povšechná mortalita po dobu 50 týdnů.
Výsledky: Monoterapie ACEi zlepšila podobně přežívání u ACF TGR samců jako u ACF TGR samic (74%, resp. 65%). Kombinovaná léčba ACEi a sEHi u ACF TGR samců byla horší než monoterapie ACEi (38% vs. 74%) Obr. 2a. Naproti tomu kombinovaná terapie zlepšila přežívání ACF TGR samic v porovnání s monoterapií ACEi (84% vs. 65%) Obr. 2b.
Závěr: Studie podporuje hypotézu, že pohlavní rozdíly hrají významnou roli v průběhu a prognóze srdečního selhání, zejména v odpovědi na terapeutické zásahy. V preklinických i klinických studiích by měla být snaha o genderové vyvážení skupin.