Úvod
Kongenitální anomálie koronárních arterií jsou vzácné. V klinické praxi se často jedná o vady asymptomatické, nejčastěji zjištěné jako vedlejší nález při koronární angiografii. Jejich první manifestací může být akutní koronární syndrom, v extrémním případě náhlá srdeční smrt.
Kazuistika
57letý pacient, hypertonik, s oběhovou zástavou při cestě do zahraničí. Verifikována fibrilace komor, 3x defibrilován. Na EKG následně sinusový rytmus, bez elevací ST segmentů, amputace r kmitů ve svodech V1-V3. Po příjezdu do nemocnice v laboratorních odběrech vyšší hladina Troponinu I (92 ng/l), jinak bez pozoruhodností.
Provedena urgentní koronarografie, zjištěn společný odstup obou koronárních tepen z pravého koronárního sinu: pravá koronární tepna (ACD) uzavřená - pokus o perkutánní koronární angioplastiku neúspěšný, vzhledem ke kapacitním heterokolaterálám hodnoceno jako chronický uzávěr. Levá koronární tepna (ACS) bez stenóz, stav uzavřen jako fibrilace komor při ischemickém substrátu v povodí ACD. Pacient přeložen do spádové nemocnice v ČR.
Echokardiograficky lehká hypertrofie LK s poruchou relaxace, EF LK 55%, bez poruchy kinetiky. Doplněna CT koronarografie k ozřejmění průběhu ACS. Prokázán průběh kmene ACS mezi aortou a tr. pulmonalis, cestou heterokolaterál se retrográdně plní ACD k místu uzávěru. Příčinou maligní arytmie je tedy pravděpodobně ischemie myokardu v rozsahu celé levé komory při útlaku kmene ACS.
Provedena komplexní kardiochirurgická revaskularizace.
Závěr
Kongenitální anomálie koronárních artérií mohou být příčinou náhlé srdeční smrti, především při odstupu ACS z pravého koronárního sinu. V případě nálezu tohoto typu koronární anatomie je nutná verifikace průběhu ACS. Průběh ACS mezi aortou a plicnicí může být příčinou ischemie myokardu se všemi důsledky včetně náhlé srdeční smrti. Proto je indikována kardiochirurgická revaskularizace.