Cíl: Zhodnocení prevalence a lokalizace zdrojů v pravé síni (PS) v mechanismu dlouhodobé perzistentní fibrilace síní (DPFS).
Metodika: Souboru zahrnul 52 konsekutivních pacientů (62±10, 9 žen) s první katetrovou ablací DPFS v 1-9/2017. Stupňovaná strategie s cílem obnovit sinusový rytmus (SR) ablací obsahovala mandatorní izolaci plicních žil (PŽ) + ablaci stropu, mitrálního a kavotrikuspidálního isthmu (CTI). Pokud po izolaci PŽ přetrvávala FS, následovala elektrogramem řízená ablace v levé síni (LS) a případně v koronárním sinu (CS)-Marshallově ligamentu (LOM). Pokud FS přetrvávala po ablaci v LS/CS s aktivačním gradientem ve prospěch PS, provedla se elektrogramem řízená ablace v PS. Průběžné síňové tachykardie (AT) byly mapovány selektivně. Zdroj arytmie byl definován ablačním místem konverze FS do SR nebo místem terminace zmapované AT.
Výsledky: FS byla terminována u 41 (79%) pacientů: do AT (n=35) nebo přímo do FS (n=6). SR byl obnoven ablací z FS nebo AT u 32 (62%) pacientů. U pacientů s konverzí FS do AT bylo nalezeno 61 typů AT (1,8±0,9 [1-4] / pacienta) (perimitrální 6x, roof-dependentní 10x, flutter I. typu 10x, lokalizovaný zdroj 35x). Ablace v PS (mimo CTI) byla provedena u 24 pacientů - elektrogramem řízená pro FS a následně případně selektivní pro AT (n=20) nebo jen selektivní pro AT (n=4). Celkem bylo nalezeno 17 lokalizovaných zdrojů v PS u 15 pacientů: 8x terminace FS (1x přímo do SR), 9x AT z lokalizovaného zdroje (4x do SR). Dominovalo horní septum (n=9), dolní septum za CS (n=2), báze ouška (n=2), dolní crista terminalis, limbus fossy ovalis, dolní laterální stěna PS, a okraj idiopatické jizvy (vše n=1).
Závěr: Lokalizované zdroje udržující DPFS byly v pravé síni nalezeny u 37% z pacientů, u nichž bylo dosaženo terminace DPFS při prvním ablačním výkonu.