Bolesti na hrudi a změny na EKG se suspekcí na akutní koronární syndrom patří mezi nejčastěji řešené příznaky v rámci kardiologie či interny. Přesto některé nálezy překvapí.
Zde uvádíme kazuistiku 51-letého výrazně obézního nemocného s řadou rizikových faktorů aterosklerózy.
Pacient byl přivezen RZS na koronární jednotku naší nemocnice pro akutně vzniklé silné bolesti v levém hemithoraxu. Na EKG měl občasný záchyt A-V bloku II. st. Wenckebachova typu, RBBB+LAH nejasného stáří, Q v aVR, V1,2, elevace ST v aVR, repolarizační změny v I, aVL.
Akutní katetrizace byla bez nálezu významných aterosklerotických změn na koronárních tepnách. ECHO v souladu s ventrikulografií prokazovalo dilatovanou dutinu levé komory s difuzní hypokinézou, hraniční ejekční frakci LK. Kardiomarkery byly jen nesignifikantně zvýšené.
Nemocný byl po příjmu bez potíží, stabilní, zvažována brzká dimise.
Za 12 hod. po první atace obtíží se objevily znovu silné bolesti v levém hemithoraxu. EKG bylo bez vývoje oproti příjmu. Následné urgentní CT hrudníku a břicha prokázalo masivní krvácení do oblasti levé nadledviny. Urolog doporučil zpočátku konzervativní postup, stav se však horšil – progredovaly bolesti, byly známky hemorhagického šoku. Kontrolní CT ukázalo na progresi hematomu se známkami krvácení do retroperitonea. Stav vyřešen úspěšným coilingem přívodných suprarenálních arterií. Pacient byl dimitován 9. pooperační den ve stabilním stavu. Kazuistika doplněna obrazovou dokumentací z RTG odd.