Úvod: Počet pacientů s implantabilními kardiovertery defibrilátory (ICD) neustále narůstá, což vyvolává potřebu bezpečné a rychlé následné ambulantní péče. Nově se v péči o tyto pacienty uplatňují metody telemedicínského (TM) sledování, např. systém Home Monitoring (HM).
Cíl: Cílem sdělení je stručné seznámení se systémem HM, přehled důležitých klinických výhod HM v kontextu s publikovanými klinickými studiemi a dále prezentace výsledků vlastního výzkumného šetření.
Soubor a metodika: Výzkum probíhal kvantitativní technikou dotazníkového šetření. Byl získán soubor 150 konsekutivních pacientů s ICD sledovaných systémem HM (HM+) a 150 konsekutivních pacientů s ICD, kteří byli sledováni standardně technikou ambulantních kontrol (HM-).
Výsledky: Z hlediska percepce systému HM byl zaznamenán nejvýraznější rozdíl mezi skupinami pacientů v jimi preferovaném způsobu sledování: 55 % pacientů ze skupiny HM- by si přálo být raději sledováno dálkově vs. pouze 7 % pacientů ze skupiny HM+ by naopak preferovalo osobní kontrolu namísto dálkového sledování (p<0,0001). Tento rozdíl byl ještě zvýrazněn po sdělení výhod systému HM, kdy 70 % pacientů ze skupiny HM- by přešlo raději na metodu TM sledování (p=0,007). Skupina HM+ také měla obecně pozitivnější názor na TM lékařskou péči (p=0,034).
Závěr: Znalosti pacientů s ICD o systémech TM péče nejsou dostatečné a je potřebná jejich edukace. Pacienti s ICD sledovaní systémem HM mají vysokou adherenci k TM lékařské péči a jen velmi neradi by o výhody spojené s tímto způsobem sledování ICD přišli.