PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

PREVALENCE A PREDIKTORY KORONÁRNÍ NEMOCI MEZI PACIENTY PODSTUPUJÍCÍMI KAROTICKÝ STENTING
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 388

Sulženko J.1, Pieniazek P.2, Paluszek P.3, Machnik R.3, Widimský P.1

1 III Interní - kardiologická klinika, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha, 2 Department of Interventional Cardiology, Jagiellonian University School of Medicine, Krakow, Poland, 3 Department of Vascular Surgery and Endovascular Interventions, John Paul II Hospital, Krakow, Poland


Cíl: Primárním cílem studie bylo zjistit prevalenci CAD u pacientů podstupujících karotický stenting. Sekundárními cíli bylo zjištění míry asociace mezi pokročilostí karotického postižení a přítomností CAD, dále zjištění asociace mezi rizikovými faktory aterosklerózy a přítomností CAD a zjištění rozdílu mezi prevalencí CAD u pacientů se symptomatickou a asymptomatickou stenózou karotidy.

Metodika a výsledky: Do studie jsme zařadili 200 pacientů s významnou stenózou karotidy. Všichni pacienti zařazení do studie absolvovali koronarografii maximálně 6 měsíců před zvažovanou karotickou revaskularizací. 192 pacientů následně podstoupilo karotický stenting, 6 bylo indikováno k endarterektomii a 2 byli léčeni konzervativně.

Zjištěná prevalence koronární nemoci mezi těmito pacienty, definovaná jako stenóza ≥ 50% nebo anamnéza předchozí PCI a/nebo CABG byla 77,5%. Nebyl nalezen statisticky významný rozdíl mezi prevalencí CAD u pacientů s unilaterální stenózou karotidy v porovnání s pacienty s bilaterální stenózou nebo kontralaterální okluzí. Rovněž nebyl mezi těmito skupinami pacientů nalezen významný rozdíl v tíží koronárního postižení, vyjádřený pomocí SYNTAX skóre. Mezi faktory významně asociovanými s přítomností koronární nemoci v naší studii patří mužské pohlaví, anamnéza kuřáctví a globální nebo regionální porucha kinetika LKS. Nenašli jsme statisticky významný rozdíl v prevalenci CAD mezi pacienty se symptomatickou a asymptomatickou stenózou karotidy.

Závěr: V naší práci jsme zjistili velmi vysokou prevalenci koronární nemoci u pacientů podstupujících karotickou revaskularizaci. Výsledky naší studie naznačují, že rutinní preprocedurální screening na přítomnost CAD by mohl odhalit velké množství pacientů s významnou CAD a její léčení by mohlo snížit výskyt periprocedurálních koronárních příhod během karotické revaskularizace.