PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

SKÓRE PRECISE-DAPT A DAPT U PACIENTŮ S AKUTNÍM INFARKTEM MYOKARDU V REÁLNÉ PRAXI – POHLED DO REGISTRŮ CZECH
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 385
Etický kodex:
Podpora výzkumu / granty: Registr CZECH-2 a CZECH-3 finančně podpořen firmou Astra Zeneca ČR

Toušek P.1, Stašková K.2, Vodzinská A.3, Malá A.1, Červinka P.4, Rokyta R.5, Sluka M.6, Jarkovský J.7, Widimský P.1

1 Kardiologická klinika, FNKV a 3.LF UK, Prague, 2 Kardiologické odd., nemocnice České Budějovice, České Budějovice, 3 Kardiocentrum, nemocnice Podlesí, Třinec, 4 Kardiologická klinika, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem, 5 Kardiologické odd., FN Plzeň, Plzeň, 6 Kardiologická klinika, FN Olomouc, Olomouc, 7 oddělení analýz, UZIS, Praha


Úvod: Nová doporučení umožňují u pacientů s indikací duální antiagregační léčby (DAPT) ovlivnit délku podávání DAPT dle rizika krvácení nebo závážného ischemického rizika, které se stanoví pomocí nových skórovacích systémů (PRECISE-DAPT a DAPT).
Cíl: Pokusit se stanovit kolika pacientů hospitalizovaných pro akutní infarkt myokardu by se týkalo doporučení ke zkrácení podávání DAPT  a kolik pacientů by mohlo užívat DAPT déle než 12 měsíců kvůli zvýšenému ischemickému riziku.
Metodika : K analýze byl využit registr CZECH-2, kde byla data o všech pacientech hospitalizovaných pro akutní koronární syndrom shromažďována v období 1.10.-30.11.2012 ve 4 kardiocentrech a 28 regionálních nemocnicích a registr CZECH-3, kde byly stejné informace analyzovány v období 13.10.-12.12.2015 v 10 kardiocentrech a 33 regionálních nemocnicích. Podle dat v registru CZECH-2 s dostupnými informacemi o jednoročním sledováním nemocných bylo možné určit skupinu pacientů s vyšším ischemickým rizikem (DAPT skóre > 2). V registru CZECH-3 bylo na základě hodnoty clearance kreatininu (ClCr) a věku možné orientačně definovat skupinu s vyšším rizikem krvácení (PRECISE-DAPT > 25).
Výsledky: V registru CZECH-2 bylo zahrnuto 675 nemocných s finální diagnózou akutního infarktu myokardu (AIM). Z toho po vyloučení pacientů s indikací k trvalé antikoagulační léčbě (8.6%) a krvácením v průběhu prvních 12 měsíců (2.4%) mohlo být uvažováno o prodloužení DAPT více než 12 měsíců u 270 (40%) nemocných. V registru CZECH-3 registru dosáhlo pouze na základě věku a hodnot ClCr skóre PRECISE-DAPT > 25 celkem 256 (24%) z 1056 nemocných s finální diagnózou AIM.
Závěr : Používaní nových skórovacích systémů k odhadu rizika krvácení a zvýšeného ischemického rizika u pacientů po akutním infarktu myokardu může významným způsobem ovlivnit standardně doporučovanou 12 měsíční délku DAPT.