PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RECIDIVUJÍCÍ TROMBUS V GIGANTICKÉ LEVÉ SÍNI PŘI UČINNÉ ANTIKOAGULAČNÍ TERAPII.
Tématický okruh: Zobrazovací metody v kardiologii (echokardiografie, nukleární kardiologie, MRI, CT)
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 411
Přihlášeno do: Soutěž mladých kardiologů

Masárová L.1, Ondrášek J.2, Šimarová E.3, Panovský R.1, Seménka J.4

1 CKTCH, ICRC, LF MU,, Brno, 2 CKTCH FNUSA, 3 KZM-magnetická rezonance FNUSA, 4 1. IKAK FNUSA


Jedná se o kazuistiku 73-letého pacienta s fibrilací síní, od roku 2002 na učinné antikoagulační terapii warfarinem, přijatého do kardiocentra pro 8 let progredující námahovou dušnost NYHA II.-III. stupně. Dle transtorakálního echa (TTE) a transesofageálního echa (TEE) byla zjištěna gigantická levá síň (LS) (7,5x10,5cm), dilatovaný mitrální anulus, utržená a vlajíci šlašinka zadního cípu, prolaps předního cípu a významná mitrální a trikuspidální regurgitace. V mimotělním oběhu byla provedena náhrada mitrální chlopně bioprotézou, anuloplastika trikuspidální chlopně ringem a uzávěr ouška LS. Podle provedeného peroperačního TEE byla zjištěna dobrá funkce mitrální protézy a trikuspidální chlopně. Ejekční frakce levé komory (EF LK) byla v normě. Ouško LS po resekci bylo bez reziduálního pahýlu. Byla nastavena účinná warfarinizace.

Po 3 měsících od operace přichází pacient na plánovanou kontrolu do ambulance kardiocentra, subjektivně bez potíží, s účinným INR. Dle kontrolního TTE byla zjištěna dilatace srdečních síní, především LS s velkým přisedlým trombem. Po kontrolním TTE byla indikována magnetická rezonance srdce (CMR) k potvrzení suspektního trombu v LS. Na CMR popsána extremní dilatace LS (9,1x8,4 cm) a na zadní stěně LS velký přisedlý trombus (6x3cm), viz přiložené obrázky. Pacient byl indikován k trombektomii a přisedlý trombus na zadní stěně LS byl extrahován a histologicky verifikován. Genetické mutace – Leiden G1691A a prothombin G20210A byly negatívní. Kontrolní echo srdce bylo bez patrného trombu. Byla nastavena účinná warfarinizace.

Při plánované kontrole 6 měsíců po operaci byl pacient bez potíží, s účinným INR, ale recidivou trombu (6x2,5cm). Byl doporučen konzervativní postup a k antikoagulační terapii byl přidán clopidogrel. Dále je naplánováno podrobné hematologické, onkologické vyšetření trombofilních stavů a kontrolní CMR.