Cíl:
Redukce objemu LK při ischemické kardiomyopatii je zavedená chirurgická léčebná metoda. Pomocí systému Revivent můžeme provést remodelaci přední stěny a septa LK bez mimotělního oběhu a minimálně invazivní hybridní technikou. Primárním cílem byla bezpečnost provedení zákroku a zmenšení LVESVI a klinický stav pacientů.
Soubor a Metodika:
13 pacientů ( Ø věk 63,7 roků; 9 M/4Ž; Ø BSA 1,93;), s aneurysmatem přední stěny a hrotu LK srdeční s postižením septa jsme indikovali k hybridnímu výkonu redukce objemu LK srdeční pomocí systému (Revivent™, Bioventrix Inc, LA, USA). Hybridní výkon je kombinací katetrizačního a chirurgického přístupu. Redukce objemu LK je provedena plikací LK speciálními kotvičkami. Systém redukce objemu LK Revivent™ je založen na chirurgickém založení externí kotvy na laterální stěnu LK srdeční z minithorakotomie a zavedení interní kotvy přes vnitřní jugulární žílu k mezikomorovému septu ze strany PK.
Výsledky:
U všech 13 pacientů se podařilo úspěsně dokončit hybridní výkon pomocí implantace v průměru 3 kotev. Doba operace byla Ø 176 minut. Za měsíc po výkonu došlo k redukci LVESVI o 34% ( počáteční LVESVI - 126 ml/m2 , za měsíc LVESVI - 78 ml/m2).Průměrná EF LK vzrostla z 27% na 38%. Počáteční NYHA 2,5 klesla za měsíc na 2. 6 ti minutový test chůze vzrostl z 382m na 449m za měsíc. Z komplikací jsem zaznamenali 1x TIA, 2x perforaci PK, 1x PNO.
Závěr:
Zkušenosti našeho centra prokazují, že redukce objemu LK bez použití ventrikulotomie a MO je bezpečná a efektivní metoda. Zavedení hybridní a minimálně invazivní techniky podporuje rychlé zotavení a RHB a redukuje komplikace extenzivního chirurgického výkonu. Skutečný klinický přínos je nutné potvrdit na větším souboru pacientů a intervalu sledování. Redukce objemu LK má pozitivní vliv na funkci mitrální chlopně.