PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

POROVNÁNÍ PROTEINOVÝCH PROFILŮ PLASMY PACIENTŮ S VYBRANÝMI KARDIOVASKULÁRNÍMI ONEMOCNĚNÍMI
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 565

Řehulková H.1, Řehulka P.1, Myslivcová Fučíková A.1, Pudil R.2, Stulík J.1

1 Katedra molekulární patologie a biologie, Fakulta vojenského zdravotnictví, Univerzita obrany, Hradec Králové, 2 Lékařská fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova v Praze


Některá kardiovaskulární onemocnění by s úspěchem mohla být diagnostikována na základě znalosti kvantitativního proteinového profilu lidské plasmy a jeho odlišností od zdravé populace. Pro zjišťování význačných rozdílů v zastoupení proteinů je zvláště přínosné porovnání nejen vůči kontrolní skupině, ale i mezi dalšími vybranými kardiovaskulárními onemocněními navzájem. V této studii bylo provedeno relativní kvantitativní porovnání proteinových profilů plasmy pěti kardiovaskulárních onemocnění (aortální stenóza, dilatační kardiomyopatie, arteriální hypertenze a ischemická choroba srdeční) a skupiny zdravých dárců.
Relativní kvantifikace byla realizována proteomickou technikou iTRAQ, která je založená na chemickém značení kvantifikovaných peptidů stabilními izotopy následované paralelní analýzou proteinů lidské plasmy u jednotlivých sledovaných onemocnění pomocí hmotnostně-spektrometrické analýzy.
V rámci studovaných onemocnění byly u všech onemocnění identifikovány unikátní proteiny s jejich relativním snížením, resp. zvýšením zastoupení v plasmě. Statistická analýza hlavních komponent prokázala rozdělení těchto onemocnění do dvou hlavních skupin, z nichž skupina nemocných s hypertrofickou kardiomyopatií a arteriální hypertenzí vykázaly nejmenší počet odlišně zastoupených proteinů (v porovnání se zdravou skupinou). Nejvíce rozdílná byla skupina pacientů s dilatační kardiomyopatií, kde byl detekován největší počet proteinů se změněným kvantitativním zastoupením.
Cílem této práce bylo identifikovat skupinu proteinů, jež vykazují kvantitativní odchylky v zastoupení plasmě v jednotlivých sledovaných kardiovaskulárních onemocněních a jež by pak mohly sloužit jako potenciální markery při diagnostice těchto onemocnění.
Finanční podpora
Tato práce byla podpořena grantem č. NT/13721 IGA MZ ČR.
Literatura
Rehulkova H et al. Physiol Res 2016; 65:751–62.