PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

CARDIAC ARREST CENTER - PRVNÍ ZKUŠENOSTI
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Ústní sdělení - lékařské , Číslo v programu: 499

Seiner J.1, Polášek R.1, Černý O.1, Karásek J.2

1 Kardiocentrum, Krajská nemocnice Liberec, Liberec, 2 2. interní klinika kardiologie a angiologie, Všeobecná fakultní nemocnice, Praha


Úvod: Zatímco centralizovaná, koordinovaná a specializovaná péče o pacienty s akutním koronárním syndromem, cévní mozkovou příhodou nebo polytraumatem je po mnoho let zavedenou a fungující praxí, léčba pacientů po náhlé zástavě oběhu a úspěšné resuscitaci (OHCA) není v Libereckém kraji systematicky organizována. Pacienti s OHCA hospitalizovaní na specializovaném pracovišti s nepřetržitou dostupností koronární intervence a hypotermie mají lepší prognózu z hlediska mortality i neurologického stavu. Transport pacientů po úspěšné resuscitaci do vzdálenějšího mimospádového zařízení není spojen s vyšším rizikem závažných komplikací.
V doporučeních Evropské resuscitační rady jsou cardiac arrest centra opakovaně zmiňována jako možná cesta ke zlepšení prognózy pacientů po OHCA.
Metoda: Ve spolupráci se Záchrannou službou Libereckého kraje jsou pacienti splňující kritéria OHCA spolu s přenosem EKG primárně referováni do kardiocentra KNL. Prezentujeme iniciální data z prospektivního registru za 8 měsíců.
Výsledky: Od 1.4. do 1.12. 2016 bylo v rámci CAC přijato 36 pacientů. 27 (75%) mužů (61 let ± 6,7), 9 (25%) žen (64 ± 7,8). Primárním rytmem byla komorová fibrilace nebo tachykardie u 64%, asystolie u 25%, bezpulzová elektrická aktivita u 11% pacientů. Kardiovaskulární příčina zástavy byla identifikována u 78% pacientů. Akutní koronární syndromy byly příčinou 47% zástav. Selektivní koronarografie byla provedena u 21 (58%) pacientů,  přičemž u 17 (47%) pacientů byla provedena při příjmu. 30-denní mortalita byla 50%. 72% přeživších pacientů bylo po 30 dnech v dobrém neurologickém stavu (CPC 1, 2).
Závěr: Naše první zkušenosti s novým systémem centralizované krajské péče o pacienty po OHCA ukazují na dobrou proveditelnost této metodiky a s průběžnými úpravami představují perspektivu vedoucí k zlepšení péče, její časnosti a dostupnosti pro všechny pacienty v regionu.