Cíle: Prezentace vzniku pooperačního chylothoraxu jako jedné z pooperačních komplikací u dětského pacienta s korekcí vrozené srdeční vady pomocí totálního kavopulmonálního spojení (TCPC).
Metody: TCPC je korekcí vrozených srdečních vad s funkčně jedinou komorou. Jde o vytvoření přímého spojení obou dutých žil s plicnicí, přerušení kmene plicnice a plastiku chlopní. Provádí se u dětí ve věku 3 – 12 let. Vznik chylothoraxu je u tohoto typu operace častou komplikací. Chylothoraxem označujeme přítomnost chylu v pleurální dutině jako následek jeho úniku z mízovodu (ductus thoracicus). Chylus je lymfatická tekutina charakteristické mléčné barvy, bez zápachu. Obsahuje vysoký podíl tuků absorbovaných z gastrointestinálního traktu, lymfocytů, elektrolytů a má alkalické pH. Je transportována mízovodem do krevního oběhu. Z důvodu složení chylu může při jeho úniku docházet k vážným stavům (imunodeficienci, koagulopatii, malnutrici, dehydrataci, rozvratu vnitřního prostředí).
Výsledky: Vznik chylothoraxu je prokazatelně vyšší u dětí po operaci TCPC. Již od prvního pooperačního dne sledujeme nadměrné množství pleurálních výpotků, jejichž barva je z počátku serózní po zahájení kompletní stavy dochází k charakteristickému mléčnému zbarvení. Léčba a ošetřovatelská péče je zaměřena na stabilizaci hemodynamického a nutričního stavu pacienta, respirační podporu, prevenci dehydratace a malnutrice, přísnou dietu s omezením tuků v kombinaci s parenterální výživou a včasnou mobilizaci dle stavu pacienta.
Závěr: Poperační stav pacienta v kombinaci s chylothoraxem vyžaduje komplexní a dlouhodobou léčbu a je pro dětského pacienta náročný po psychické i fyzické stránce. Základem léčby je konzervativní postup.Důležitá je i spolupráce s rodiči dítěte. Pacienti propuštění v dobrém klinickém stavu jsou zařazeni v NYHA I nebo II.