Retrospektivní analýza klinických údajů nemocných, u kterých byla v letech 2010-2014 provedena PCI kmene levé věnčité na Klinice kardiologie IKEM.
Soubor je tvořen počtem 182 pacientů, 80% byli muži, průměrný věk 68 let. Téměř polovina nemocných, 49%, byla hospitalizována s primární diagnózou akutní koronární syndrom, chronická AP či ND byla důvodem hospitalizace u 42% pacientů a jiné indikace k výkonu na kmeni ACS jsme zaznamenali u 9% nemocných. Z hlediska rozsahu koronárního postižení jsme prokázali kromě postižení kmene levé venčité tepny závažný nález i na ostatních větvích koronárních řečiště u více než třetiny sledovaných, konkrétně ve 35% případů. Technicky úspěšnou PCI v povodí kmene ACS s implantací metalických nebo lékových stentů jsem provedli u 175 nemocných (96%), ve 3 případech jsme provedli prostou balonkovou dilataci, v 1 případě jsme po rekanalizaci kmene provedli pouze tromboaspiraci, ve 3 případech jsme výkon museli ukončit jako technický neúspěch. Hospitalizační mortalita v našem souboru byla 3,3%, jednalo se o 5 nemocných výhradně v kardiogenním šoku, časnou chirurgickou revaskulkarizaci jsme indikovali u 5 nemocných, což představuje 2,7%, v jednom případě došlo k faktuře supertenkého vodiče s jeho dislokací, tuto komplikaci se nám však podařilo úspěšně vyřešit.
Na základě naší restrospektivní analýzy považujeme PCI kmene levé věnčité tepny za metodu klinicky přínosnou a z hlediska nemocného i bezpečnou.