Cíl:
Užití elektroanatomického mapovacího systému CARTO III při katetrizační ablaci arytmií je standardem při řešení komplexních arytmií. Možnost integrace anatomických 3D dat získaných jinými vyšetřovacími modalitami zlepšuje orientaci a navigaci katetrizátora. CT angiografie srdce je užívaným standardem, které však zatěžuje pacienta dávkou ionizačního záření . Kontrastní NMR angiografie myokardu umožňuje import 3D dat získaných bez ionizační zátěže pacienta.
Soubor: 12 katetrizačních výkonů u 12 pacientů, kdy jako zdroj 3D anatomických dat je užita 3D MR angiografie
Metodika s výsledky:
Od 10/2014 bylo provedeno celkem 12 3D NMR angiografií z nichž 10 jich bylo použito pro ablaci fibrilace síní, u nás nejčastěji aplikovaný výkon, dále pak byl aplikován 1 scan pro ablaci KES z RVOT a 1 scan pro ablaci KT z pravé komory.
Při srovnání poznatků NMR s CT obrazem lze konstatovat, že co do detailnosti určitých struktur ve smyslu vizualizace koronárního sinu, levé a pravé koronární arterie a dalších cév je jednoznačně výhodnější využití CT scanu. U zobrazení srdečních oddílů, lze konstatovat, že zde se rozdíly velmi vyrovnávají a kvalita MRi scanu se blíží kvalitě CT.
Samotné zpracování dat z NMR před samotným výkonem vyžaduje ze strany technika větší pečlivost a časově náročnější přípravu při importu jednotlivých struktur do Carto. CT data naproti tomu ve většině případů nepotřebují mnoho úprav před samotným importem.
Závěr:
Z prvních zkušeností se jeví využití 3D MNR angiografie jako vhodná alternativa u pacientů, kteří podstupují vyšetření v magnetické rezonanci z jiného důvodu a u nichž předem víme, že bude v druhé době následovat i ablace pomocí 3D mapovacího systému, čímž jsou ušetřeni dávky ionizačního záření. Dále pak je to vhodná alternativa u pacientů alergických na kontrastní látky používané u CT.