Infekční komplikace po implantacích kardiostimulátoru nebo ICD se i přes významný pokrok v medicíně vyskytují v téměř nezměněné míře, v USA jsou dle některých studií na vzestupu. Podle analýzy analýzy dánského registru implantací kardiostimulátorů byl výskyt infekčních komplikací po primoimplantaci 0,77%, po výměnách 3%. V USA se pohybuje podíl infekcí v souvislosti s implantací v pásmu 2-3%. Infekční komplikace po implantaci je spojena s řadou dalších následných problémů i se zvýšenou mortalitou nemocných.
Na rozvoji infekce se může podílet celá řada rizikových faktorů, ze strany pacienta je to především věk, obezita, přidružená onemocnění, kolonizace nemocničními patogeny v závislosti na délce hospitalizace. Ze strany výkonu je to třeba jeho délka, použité šicí materiály, dodržení aseptického přístupu, počet osob na sále apod.
Mezi důležité faktory přenosu infekce patří kolonizace kůže pacienta, což můžeme vhodnou předoperační přípravou ovlivnit, například volbou vhodného antiseptického prostředku a včasným naplánováním dezinfekčního mytí pacienta před implantací.