Úvod: Indikací k implantaci stimulátoru v současnosti postupně přibývá. Důvodem je postupné stárnutí populace a s tím spojená polymorbidita pacientů. K nárůstu počtu implantací dochází i přes nové postupy snažící se stav pacienta řešit jiným způsobem než implantací kardiostimulátoru (například ablací fibrilace síní (FIS) lze vyřešit bradykardii způsobenou antiarytmickou terapií, kterou by musel pacient jinak užívat). Z těchto důvodů se stupňuje snaha o co nejjednodušší implantační techniku minimálně zatěžující pacienta v době implantace i rizikem následných komplikací po implantaci. Jedním z příkladů nové technologie je leadless kardiostimulační systém.
Soubor nemocných a metodika: V našem sdělení prezentujeme soubor 98 nemocných s implantovaným bezdrátovým kardiostimulátorem značky Nanostim (St.Jude Medical) nebo Micra (Medtronic). První zmíněný je na našem pracovišti implantován 2roky, druhý půl roku. Nepřítomnost elektrod poskytuje jasnou výhodu, kterou je vyvarování se komplikací souvisejících s elektrodovým systémem, jako je mechanické poškození elektrod, jejich infekce, trikuspidální regurgitace apod. Implantace leadless stimulátoru je šetrný výkon, krátkého trvání, vhodný i pro nemocné vyššího věku. Uvádíme zkušenosti u nemocných, kteří byli implantováni na našem oddělení, ošetřovatelskou péči periprocedurálně a další management těchto nemocných.
Výsledky a závěr: Implantace leadless kardiostimulátoru byla ve všech případech úspěšná, v našem sledování nedošlo k žádným komplikacím. V indikovaných případech jsme u nemocných záhy po implantaci zahájili antikoagulační terapii, opět bez jakýchkoli komplikací. Považujeme tedy implantaci za bezpečnou alternativu konvenční implantaci kardiostimulátoru, první krok k nastoupení nového technologického trendu, kterým se tento výkon bude postupně zjednodušovat.