Cíl: Při nastavování léčby krevního tlaku (TK) pacientům lékaři upravují nebo mění antihypertenzní medikaci. V současnosti je k dispozici málo informací o tom, proč se lékaři rozhodují změnit antihypertenzní léčbu.
Soubor a metodika: V České Republice byl v období listopad 2011 až březen 2012 proveden dotazníkový průzkum. Praktičtí lékaři byli požádáni o vyplnění dotazníku a zaznamenání údajů pacientů s hypertenzí, u kterých plánovali změnit léčbu. Dotazníky zahrnovaly demografické údaje, kardiovaskulární rizikové faktory pacientů, hodnoty krevního tlaku a důvody pro změnu antihypertenzní léčby.
Výsledky: Průzkumu se zúčastnilo 286 praktických lékařů, kteří do něj zahrnuli celkem 4341 pacientů s arteriální hypertenzí. Průměrný věk pacientů byl 59,8 let, 68,9% pacientů mělo nadváhu nebo obezitu. Nedostatečně kontrolovaný systolický a diastolický TK v ordinaci >140/90 mmHg byl přítomen u 89,6% a 81,5% pacientů, a to presto, že 49,4% pacientů již užívalo kombinaci dvou nebo více antihypertenziv. Nejčastějším důvodem pro změnu medikace byla nedostatečná kontrola TK (73,7%), následovaná potřebou lepší kontroly krevního tlaku po celých 24 hodin (38,4%) a zvýšeným kardiovaskulárním rizikem pacientů (37,7%).
Závěr: Hlavním důvodem změny antihypertenzní léčby v praxi je nedostatečná kontrola krevního tlaku pacienta. Změna léčby z důvodu nežádoucích účinků je méně častá než v minulosti.