SÍŇOVÝ FIBRILLOFLUTTER: OPRAVDU EXISTUJE? SOUČASNÝ VÝSKYT FIBRILACE SÍNÍ A TYPICKÉHO FLUTTERU V LEVÉ SÍNI
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace | |
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 243 | |
Lukavec J.1, Osmančík P.1, Heřman D.1, Žďárská J.1, Budera P.2, Straka Z.2 1 Kardiologie, MEDICO s.r.o, Praha 4, Chodov, 2 Kardiochirurgie, FNKV, Praha | |
Úvod:Termín fibriloflutter by neměl být používán, jelikož skutečná arytmie je buď flutter síní(FlS) nebo fibrilace síní (FS). Naše kazuistika popisuje případ pacienta, u kterého se vyskytl typický isthmus dependentní FLS a FS, obojí v levé síni.
Metodika: Program hybridních ablací u pacientů s persistentní FS byl na našem pracovišti zahájen před rokem. Spočívá v chirurgické thorakoskopické ablaci (TA) sestávájící z vytvoření box léze na zadní stěně levé síně za použití multipolárního ablačního katetru Cobra, po které následuje elektrofyziologická studie s katetrovou ablací k ověření kompletnosti box-léze, uzavření gapů a pravostranné ablace istmu.
Kazuistika: Pacient byl po TA přijat k elfyz. vyšetření. Na povrchovém EKG byl vstupně síňový rytmus s občasnými nepravidelnostmi. Dekapolární katetr byl umístěn do koronárního sinu (KS), Lasso a mapovací katetry do levé síně. V KS byla přítomna téměř pravidelná arytmie se sekvencí proximal-distal a s délkou cyklu (CL) 200-260 ms odpovídající typickému FlS. Po každých 10-12 cyklech se vyskytla nepravidelnost se 2-3 kratšími cykly (190-200ms) a frakcionacemi v proximálních polech katetru. V boxu (ze signálů získaných na Lasso katetru z pulmonárních žil) byla přítomna kompletně dezorganizovaná síňová aktivita odpovídající FS s CL 160 ms. V boxu byly nalezeny 2 gapy podle přítomnosti frakcionací signálů v předpokládané linii TA. Během ablace prvního gapu se flutter na KS stal zcela pravidelným a CL FS v boxu se prodloužila na 180 ms. Po uzavření druhého gapu se CL v boxu prodloužila a krátce na to FS terminovala.
Flutter se stal zcela pravidelným, typ flutteru byl ověřen entrainment manévry a přerušen ablací kavotrikuspidálního istmu.
Závěr:Ve vyjímečných případech termín fibrilloflutter může být správný, jelikož obě tyto arytmie mohou být příromny současně a to dokonce obě v levé síni. | |