VYŠETŘENÍ ANTIHYPERTENZIV U PACIENTŮ S PODEZŘENÍM NA REZISTENTNÍ ARTERIÁLNÍ HYPERTENZI – NAŠE ZKUŠENOSTI
Tématický okruh: Hypertenze | |
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 544 | |
Michálková S.1, Málek F.2, Táborský L.3, Ptáček P.4, Macek J.5, Dvořák J.6, Maxová I.7, Komendová O.7, Neužil P.7 1 Kardiologie, NNH, Praha, 2 Kardiologie, Nemocnice Na Homolce, Praha, 3 OKBHI, Nemocnice Na Homolce, Praha, 4 Laboratoř, Pharmakl, s.r.o., Praha, 5 Laboratoř, Pharmakol, s.r.o., Praha, 6 Statistika, Státní zdravotní ústav, Praha, 7 Nemocnice Na Homolce, Praha | |
Východisko: Nejčastější příčinou rezistentní arteriální hypertenze je pseudorezistence způsobená špatnou adherencí pacientů k léčbě. Jedinou objektivní metodou k posouzení adherence k léčbě je stanovení antihypertenziv v krvi nemocných.
Cíle práce: ověřit možnosti vyšetření antihypertenziv u pacientů s podezřením na rezistentní hypertenzi
Metodika: Vyšetřili jsme 27 pacientů odeslaných do Ambulance pro léčbu hypertenze NNH s podezřením na rezistentní arteriální hypertenzi. Sekundární hypertenze byla vyloučena.
U pacientů jsme provedli odběr krve ke stanovení antihypertenziv v séru ve spolupráci s laboratoří Pharmakl s.r.o. K vyšetření byla použita vysokoúčinná kapalinová chromatografie (HPLC) na detektoru tandemovém hmotnostním spektrometru (LC-MS/MS). Laboratoř má k dispozici terapeutické monitorování těchto antihypertenziv: carvedilolu, bisoprololu, losartanu, valsartanu, telmisartanu, amlodipinu a hydrochlorothiazidu. Odběr krve byl proveden vždy ráno na konci dávkovacího intervalu (před podáním následující dávky léku).
Výsledky: Soubor tvořilo 22 muži a 5 žen, průměrný věk byl 61 let, průměrný BMI 30,3 kg/m2, průměrný tlak krve v ordinaci (průměr ze tří měření) byl 150,8/91,4 mmHg, medián 151/90 mmHg. Průměrný počet antihypertenziv byl 3,8 léku ve volné nebo fixní kombinaci. Nejčastěji stanoveným léčivem byl amlodipin a hydrochlorothiazid. Nulová koncentrace léku byla zjištěna u tří z 27 nemocných. Pseudorezistence byla zjištěna u čtyř z 27 pacientů (včetně pacienta s nedosažením cílové hodnoty TK při monoterapii).
Závěr: Vyšetření antihypertenziv v krvi pacientů s podezřením na rezistentní hypertenzi odhaluje spolehlivě nemocné se špatnou adherencí k léčbě. Použité metody je třeba ověřit na větším souboru pacientů s rozšířením spektra antihypertenziv.
| |