PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ÚSPĚŠNÁ LÉČBA IATROGENNÍHO PSEUDOANEURYSMATU PERIFERNÍ VĚTVE PLICNICE VZNIKLÉHO PO PRAVOSTRANNÉ KATETRIZACI
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 234

Vlažná L.1, Jakabčin J.2, Cihlář F.3, Derner M.3

1 Kardiologická klinika, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z., Ústí nad Labem, 2 Kardiologická klinika, 3 Radiodiagnostické oddělení


Úvod: Pseudoaneurysma (PSA) v periferii plicní tepny je velmi vzácné onemocnění, kdy nejčastější etiologie je iatrogenní komplikace po pravostranné srdeční katetrizaci, v průběhu kanylace centrálního žilního katetru a použitím Swanova-Ganzova katetru. Popsaný případ dokumentuje úspěšnou endovaskulární léčbu bez vzniku dalších komplikací.

Kazuistika: Na kardiologickou kliniku byla přijata 77letá žena po krátké KPR a defibrilaci pro maligní komorovou arytmii v terénu, při přijetí při vědomí, bez neurolog. deficitu. Byla provedena selektivní koronarografie s nálezem nemoci 1 tepny a to hraniční excentrické stenózy RIA. Dle TTE i TEE byla zjevná difuzní hypokineza s dysfunkcí a EF 30%. Byla nově zjištěna těžká degenerativní mitrální regurgitace asymetrickým jetem až k ústí plicních žil. Pacientka byla indikována k operačnímu řešení. Na kardiochirurgické klinice byl proveden monobypass mammarocoronarius LIMA-RIA a náhrada mitrální chlopně bioprotézou. V průběhu výkonu byl zaveden katetr do pravostranných oddílů. Těsně po operačním výkonu se objevila hemoptýza, která spontánně odezněla. Bylo provedeno ORL vyšetření bez nálezu zdroje krvácení. Pacientka byla přeložena na kardiologickou kliniku. Nově na RTG hrudníku kulovité zastínění parakardiálně, dle doplněného CT hrudníku byla stanovena diagnóza PSA plicnice v dolním plicním poli vpravo, okrouhlého tvaru o prům. 20 mm. Endovaskulárně, cestou v. femoralis dx., byla provedena selektivní embolizace PSA periferní větve a. pulmonalis pomocí 2 coilů. Pacientka byla periprocedurálně a po výkonu bez komplikací a bez známek krvácení. V další léčbě byla provedena implantace resynchronizační léčby CRT-D v sekundární prevenci. Pacientka byla v dalších kontrolách bez známek zánětu, bez známek krvácení. 2 měsíce po výkonu bylo provedeno kontrolní CT hrudníku s optimálním nálezem bez patrného rezidua či recidivy PSA.