PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

RIZIKO SRDEČNÍ KONTUZE U PACIENTŮ S OBĚHOVOU ZÁSTAVOU RESUSCITOVANÝCH POMOCÍ ZAŘÍZENÍ PRO MECHANICKÉ KOMPRESE HRUDNÍKU.
Tématický okruh: Akutní stavy v kardiologii, Akutní koronární syndromy
Typ: Poster - lékařský , Číslo v programu: 230
Přihlášeno do: Soutěž mladých kardiologů

Štěchovský C.1, Hájek P.1, Cipro Š.2, Veselka J.1

1 Kardiologická klinika, FN Motol, Praha, 2 Ústav patologie a molekulární medicíny, FN Motol, Praha


Cíl: Data z klinických studií naznačují, že použití zařízení pro mechanické komprese hrudníku (mCCD) při kardiopulmonární resuscitaci (KPR) zvyšuje pravděpodobnost obnovení spontánní cirkulace (ROSC) v porovnání s manuálními kompresemi hrudníku. Nicméně současné výsledky randomizovaných klinických studií neprokázaly vyšší přežívání pacientů léčených mCCD při srdeční zástavě. Na základě našich zkušeností jsme se rozhodli testovat hypotézu, že užití mCCD při KPR může zvyšovat riziko srdeční kontuze.


Soubor a Metodika: Prospektivní studie všech konsekutivních pacientů z období červen 2012 až srpen 2013 s oběhovou zástavou léčených pomocí mCCD LUCAS2 (Medtronic, Minneapolis, USA) z jednoho kardiocentra. U všech zemřelých pacientů byla vyžádána pitva. Z myokardu zemřelých pacientů byly odebrány vzorky z předem stanovených míst pro histopatologické zhodnocení. Pitení nálezy byly porovnány s kontrolní skupinou pitev pacientů resuscitovaných bez použití mCCD. Primárním sledovaným ukazatelem byl výskyt srdeční kontuze.


Výsledky: Celkem 12 pacientů (64,5 ± 10,3 let, 87 % mužů) bylo léčeno za použití mCCD. Jeden pacient byl propuštěn z nemocnice. Ostatních 11 zemřelo během hospitalizace, u tří z nich nebyla provedena pitva. V kontrolní skupině bylo vyšetřeno 15 pacientů (63,9 ± 16,4 let, 67 % mužů). Byl nalezen statisticky signifikantní rozdíl ve výskytu srdeční kontuze stanovené lékařskou pitvou po KPR (3 z 8 pacientů vs. 0 z 15 pacientů; p=0,03).


Závěr: Naše výsledky naznačují, že použití zařízení pro mechanické komprese hrudníku během KPR může způsobit srdeční kontuzi.