PROHLÍŽENÍ ABSTRAKTA

ZDRAVOTNICKÁ TECHNIKA V RÁMCI KORONÁRNÍ JEDNOTKY
Tématický okruh: Varia
Typ: Ústní sdělení - sesterské , Číslo v programu: 82

Makrlíková P.1, Rotreklová A.1, Celá L.1

1 Koronární jednotka, Fakultní nemocnice v Motole, Praha


S progresívním rozvojem akutní a intenzivní kardiologické péče v poslední době je stále více potřeba také pokročilá zdravotnická technika, se zvýšenými nároky na její obsluhu. Nejčastějšími indikacemi k používání pokročilých přístrojů na koronární jednotce je podpora či náhrada selhávajících orgánů a dále pokročilá monitorace jak oběhového stavu a srdečních funkcí, tak i stavu dalších orgánů včetně plic, mozku, ledvin či jater.
Pokročilá zdravotnická technika však klade také stále se zvyšující nároky na personál, a to i na nelékařské pracovníky. Je nezbytné, aby každý, kdo s přístrojem pracuje pochopil alespoň základní principy fungování technologie a uměl přístroj ovládat tak, aby nemohlo dojít k poškození pacienta. V naší práci se proto věnujeme odborné způsobilosti nelékařských zdravotnických pracovníků od všeobecných sester ke zdravotnickým záchranářům k práci se současnou zdravotnickou technikou, adekvátnosti proškolení a možnostem technické podpory. Sledovaná zdravotnická technika se pohybovala od nejjednodušší přístrojů (např. glukometr) až po složitější systémy s nutností pečlivého odborného školení (např. pulzatilní ECMO). Přístroje jsme rozdělily na ty, které životní funkce kontrolují a na ty, které je podporují či nahrazují s přihlédnutím na míru invazivity.
Dalším faktorem, kterým jsme se zabývaly byly komplikace spojené s využitím zdravotnické techniky a s tím i spojené způsoby prevence. Aktivní dodržování postupů dle směrnic a hygienických opatření je klíčové pro maximální využití pozitivních dopadů, které využití zdravotnické techniky nabízí.
Požadavky na technickou zdatnost nelékařských zdravotnických pracovníků se neustále zvyšují. Vzdělávání a pečlivá školení v této oblasti jsou zcela zásadní pro zvládnutí technologií a zlepšení výsledků léčby.